Hehkulamppu on syntiä. Kyllä Jumala tietää milloin huoneessa kuuluu olla valoisaa ja milloin pimeää. Hehkulamppu saattaa aiheuttaa lapsimäärien vähenemistä perheissä.
Kuinka monta vanhoillislestadiolaista?
11
3259
Vastaukset
- Ite juuri semmonen
Ei oikeen lähteny toi sun juttus...
- lesta
ei lähteny joo
- Aistikas
lesta kirjoitti:
ei lähteny joo
jos olisin lesta. Mutta kun en ole. Vitsi oli aivan erinomainen.
- Misse
Aistikas kirjoitti:
jos olisin lesta. Mutta kun en ole. Vitsi oli aivan erinomainen.
Mutta tottahan tuo
- ja vitsi piileekin juuri siinä. - Vitsi-Maaria
Misse kirjoitti:
Mutta tottahan tuo
- ja vitsi piileekin juuri siinä.Minäpä selitän: No kun lestadiolaiset sanoo ehkäisystä että se on kielletty koska "kyllä jumala tietää milloin maa on täynnä."
Samaa lestadiolaista logiikkaahan voidaan soveltaa kaikkiin luonnonilmiöihin. Ja jos niiden järjestystä menee muuttamaan tekniikan, esim. hehkulampun avulla niin se on syntiä, samalla tavoin kuin ehkäisyvälineet. Joko meni jakeluun?
Hehkulamppuvitsejä on olemassa kaikista mahdollisista ryhmistä. Sen vuoksi täällä on hehkulamppuvitseille oma palstakin. Eli tästä vitsistä on kyllä huono kerätä vainopisteitä taivaalliseen meriittilistaan. - MikäMissä?
Kyl mä vaan uskon että lapsiluku vähenee kun laittaa sen lampun sinne. Eiks niin?
- MikäMIssä?
Vitsi-Maaria kirjoitti:
Minäpä selitän: No kun lestadiolaiset sanoo ehkäisystä että se on kielletty koska "kyllä jumala tietää milloin maa on täynnä."
Samaa lestadiolaista logiikkaahan voidaan soveltaa kaikkiin luonnonilmiöihin. Ja jos niiden järjestystä menee muuttamaan tekniikan, esim. hehkulampun avulla niin se on syntiä, samalla tavoin kuin ehkäisyvälineet. Joko meni jakeluun?
Hehkulamppuvitsejä on olemassa kaikista mahdollisista ryhmistä. Sen vuoksi täällä on hehkulamppuvitseille oma palstakin. Eli tästä vitsistä on kyllä huono kerätä vainopisteitä taivaalliseen meriittilistaan.Ai sitäks se olikin. Mä käsitin ihan toisin. Sorry. Mutta lamppu ehti kyllä ensin jäähtyä.
- mie
Vitsi-Maaria kirjoitti:
Minäpä selitän: No kun lestadiolaiset sanoo ehkäisystä että se on kielletty koska "kyllä jumala tietää milloin maa on täynnä."
Samaa lestadiolaista logiikkaahan voidaan soveltaa kaikkiin luonnonilmiöihin. Ja jos niiden järjestystä menee muuttamaan tekniikan, esim. hehkulampun avulla niin se on syntiä, samalla tavoin kuin ehkäisyvälineet. Joko meni jakeluun?
Hehkulamppuvitsejä on olemassa kaikista mahdollisista ryhmistä. Sen vuoksi täällä on hehkulamppuvitseille oma palstakin. Eli tästä vitsistä on kyllä huono kerätä vainopisteitä taivaalliseen meriittilistaan.Raamattu kieltää ehkäisyn että nii..ja lestadiolaiset kyllä kannattaa kehitystä..onhan meilläki netti ja useita kodinkoneita pesukoneesta vedenkeittimeen ja niin pois päin.
- Todellako
mie kirjoitti:
Raamattu kieltää ehkäisyn että nii..ja lestadiolaiset kyllä kannattaa kehitystä..onhan meilläki netti ja useita kodinkoneita pesukoneesta vedenkeittimeen ja niin pois päin.
missä kohtaa kieltää?
- mie
Todellako kirjoitti:
missä kohtaa kieltää?
eihän Jeesuksen aikaa tunnettu sellai ehkäsyä, mutta monessa kohtaa(en muista ulkoo niitä kohtia)sanotaan et lapset on Jumalan lahja ja ne tulee ottaa vastaan. (..eikä aatella kaikessa vaa omaa etuaan..)
- neiti
ku hehkulamppu ei niillä ole syntiä. muute oisit voinu vaikka ite pierasta paremman vitsin ni ois naurattanu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530