maitohappobakteerit ja pierut

Olen syönyt maitohappobakteereja tässä jonkun viikon, voivatko ne aiheuttaa sen, että suolistokaasut lisääntyy ja päästöt vieläpä erittäin pahanhajuisina? Luulin, että pikemminkin päinvastoin...Mutta en käsitä, miksi joko ikinen ilta pierut haisee niin pahalle, kun syön normaalisti ja ruokaa, joka yleensä ei ole pierettänyt tms.
24070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on antibiootin aiheuttama ripuli clostridium diffencileen. Minulla on antibiootti kuuri ja sain Precosa - maitohappo ( hiiva ) bakteerit. Ja ne pierettää niin karseesti! Olen käyttänyt niitä yli viikon. Ja ilmavaivat on pahentuneet päivä päivältä. Ruokavaliossa ei ole muutosta.

Kun edellisien kuurien yhteydessä olen ottanut ainoaa sopivaa Idoform - maitohappobakteeria, ei ole tullut mitään ilmavaiva - ongelmaa.

Ja olen käyttänyt Idoformia säännöllisesti, ei vain antibioottikuurien & - ripulien aikana. Ja olen pitänyt sen 3 tunnin eron antibiootin oton ja maitohappobakteerin välillä.

Mulla on ollut antibioottiripuli pian kuukauden verran ja kahdesti on ollut 10 vrk sairaalajakso ja kummassakin on kuivuminen tapahtunut, on jouduttu nesteyttämään. Se on vähän aikaa kontrollissa, kun antibiootti alkaa auttamaan, mutta kun se loppuu, ripuli tulee rajumpana ( jatkuvasti sitä on ) ja kuume nousee.

CD - testit oli negatiiviset, mutta tähystyksessä näkyi positiivinen tulos.

Suoli on tulehtunut ja turvoksissa, kivut on kovat ja tämä Precosa - valmiste, jota nyt käytän lääkärin määräyksestä, tuntuu pahentavan asiaa.

Eli olet oikeassa siinä, että ruokavaliosta huolimatta maitohappobakteerit pierettävät! Kyllä olen kanssasi samaa mieltä!

Hyvää vointia, t. " yksimoottorisella lentoon! "

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


almiina k. kirjoitti:

Olen syönyt maitohappobakteereja tässä jonkun viikon, voivatko ne aiheuttaa sen, että suolistokaasut lisääntyy ja päästöt vieläpä erittäin pahanhajuisina? Luulin, että pikemminkin päinvastoin...Mutta en käsitä, miksi joko ikinen ilta pierut haisee niin pahalle, kun syön normaalisti ja ruokaa, joka yleensä ei ole pierettänyt tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu