Hei vaan.
Tavataan 2 viikon päästä torstaina.
Nyt alkaa loma Itriassa. Tarinaa voitte lukee sitten helmikuun alussa.
Tavataan 2 viikon päästä torstaina.
Nyt alkaa loma Itriassa. Tarinaa voitte lukee sitten helmikuun alussa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sretan put i mirno more !!!
Torstaiaamulla tosiaan palattiin lautalla Helsinkiin ja sieltä suoraan töihin.
2 viikon "virkistävä" loma on sitten taas takana ja nyt odotellaan, että sesonki alkaa.
Tässä tiivistelmä lomamatkasta:
Tiistaina 15.1. lähdettiin Superfastillä kohti Rostockia. Olin vannonut, etten enää niillä paateilla mene mutta hinta ratkaisi. Ajateltiin vaimon kanssa oikein tehdä sellainen ekonomilaivamatka ja otettiin ne lepotuolit.
Mentiin sinne mutta siellä jo Vanja levitteli patjojaan ja hiki ja mahorkka haisi, marssimme respaan ostamaan hyttiä. Samalla tehtiin päätös että se osasto ei ole meitä varten.
Merellä oli hirveä myrsky ja laiva paukutti aikataulusta myöhässä kohti Rostockia.
Illalla 16.1 reilusti myöhässä 21.30 päästiin paatista ulos ja baanalle. Vaimo on kartturi ja minä ajan on meillä tapana ja kuten ennenkin mennään yhtäsoittoa perille.
Satamasta mökille pihaan oli matkaa 1348 km ja aikaa kului 14h ja 5 minuuttia. Olimme perillä torstaina 17.1 kello 11 jälkeen. Matkalla pidimme kolme tankkaustaukoa ja tunti nukuttiin autossa huoltiksen pihalla jossain Itävallassa. Meille hyvin tuttua kaavaa siis.
Mökillä sähköt päälle ja lämmitys ja asioita hoitelemaan. Siinä kävi sitten niin, että kun ilta koitti nukkumattoman vuorokauden jälkeen ei unta tarvinnut härnätä. Unen tuloa avitti tietenkin tuttujen tarjoamat viinit ja pizzanmöhkäle mahassa.
Retkiä Istriassa: Kävimme 2 kertaa Istarska Toplice-kylpylässä lillumassa rikkivedessä. Vesi on lämmintä ja rentouttavaa ja auttaa kolottaviin luihin. Suosittelemme, sillä kerta maksaa vain 50 kn eli 3,5 euroa nuppi. Toplice löytyy tieltä Bujesta Buzetiin.
Buzetissa olimme yhden päivän karnevaaleilla.
Naapuribaarin Daniel on karnevaalien organisaattori ja heidänkin ryhmänsä laski mäkeä "polkuautolla". Saimme myös olla vieraina Taverna Sergion Romanitan kutsumana hänen jälki 50-vuotispäivillään. Ja lahjan kanssa oli taas vaikeeta.
Kävimme uteliaisuuttamme Koperissa Obi rautakaupassa ja SuperIntersparissa ihmettelemässä mitä tavara maksaa ja kävelimme puolpäivää kaupungin ihanassa keskustassa. Totesimme, että ei kannata sieltä tavaran roudaaminen vaan samat hinnat on Kroatian puolella pikkukaupoissa kuin isoissa marketeissakin. Ainakin melkein. No tulihan sieltä OBIsta ostettua sellainen 3 kirveen setti, että saa tehdä puita kaminan lämmitykseen.
Kavereiden kanssa kävimme Istrian maaseudulla tutustumassa mahtaviin ruokapaikkoihin. Kulttuuriin kuuluu, että ne parhaat ruokapaikat eivät ole keskustassa vaan aivan landella.
Polkupyörän takarengaskin käytiin paikkauttamassa ennen pyöräilysessiota ja paikkaus maksoi 5€.
Sitten "päästelimme" pitkin oliivi ja viinipeltojen reunoja ja punainen multa tarttui pyörään niin, että meni monta tuntia niiden pesemisessä. Kovaa puuhaa tuo pyöräily.
Paras aikaansaannos oli tietenkin moottoripyörien huoltopisteen rakentaminen alakerran varastoon. Tuotiin kaikki tarvittavat välineet autolla Suomesta.
Slovenia oli ennen reissua liittynyt Schengen alueeseen ja sen huomasi. Slovenian tulli oli aika tarkka vaikka eivät autoa halunneet pöyhiäkään. Kroatian tulli sen sijaan löi leimat passiin. Ja kysyivät millä asialla maassa liikutaan? No, turistejahan me.
Kierreltiin taas pitkin Istriaa ja yritimme käydä Jama-Grotta Baredinella mutta se oli kiinni.
Omassa pikkukylässä kävimme ostamassa kananmunia, 1kn/kpl, punaviiniä 15kn/ltr, valkoviiniä 10kn/ltr ja mahtavan makuista extra virgine oliiviöljyä 40kn/ltr. Kaupan päälle saatiin 2 kiloa kotitilalla tehtyä makkaraa, jotka kaikki toimme mukanamme Suomeen.
Laiskottelimme oikein kunnolla ja pelasimme miljoona peliä korttia ja jazzia. Kaikki hyvä kuitenkin loppuu aina kesken ja su-ma yöllä 3 lähdimme takaisin päin.
Ajoimme Hampuriin tapaamaan tavarantoimittajiamme ja sitten taas Rostockista KotoSuomeen, jonne saavuimme eilen aamulla 06.00. Tietenkin olimme ostaneet satamasta hytin...