Istun erittäin lujaa matkaavassa junassa siskoni kanssa tietämättä mihin olen menossa. Kolme ikkunaa on auki ja pelkään vauhdissa tavaroiden lentävän ikkunoista. siskoni pelleilee, että ilmavirta vei lompakon, mitä kuitenkaan ei ole tapahtunut. Laitan ikkunat kiinni. Junan kuskina on vanha mies joka perille päästyämme vieraaseen kaupunkiin alkaa toimia meille oppaana. Luulen, että olemme Hollannissa ja tuumaan miehelle, että olen aina tahtonut nähdä Benelux-maat.
Kaipaan vaihtelua arkipäivääni ja mietin, että onkohan seikkailu syntynyt siksi uniini vai olisiko jotain muuten tapahtumassa?
Kaipaan vaihtelua arkipäivääni ja mietin, että onkohan seikkailu syntynyt siksi uniini vai olisiko jotain muuten tapahtumassa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Että haluaisit vauhtia elämääsi ja heittää 'vanhan' pois?ehkä väärässä mutta tuli mieleen...
Voi hyvin olla. Voit tuntea että elämä menee ohi vilistäen ja tarkoituksetta, ja on vaarantaa ja viedä mennessään sinulle tärkeät arvot ja asiat. Vanha mies on hyvä symboli, jokin sisimmässäsi kyllä opastaa sinua uusiin kuvioihin. Mieti mikä sinua viehättää Hollannissa, ehkä siinä on ideaa, vaikka et tosissasi sinne aikoisikaan.
Tavallaan kummastakin vastauksesta löysin vastauksia itselleni. Ihan säikähdin oivallettuani unen symboliikan mennessä yksiin elämäntilanteeni kanssa. Kiitos teille.