Aina silloin tällöin täälläkin joku kepuwindowsin kannattaja julistaa kuinka esiasennetuille Linux-koneille ei ole muka kysyntää.
Sitten kun joku tekee sellaisen niin ne revitään käsistä.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=32465&tyyppi=1
Mikä on mielestäsi totuus tässä asiassa? ;)
Ristiriitaista
5
483
Vastaukset 5
- Kombozi Fataki
Totus on taarua ihmelisempi :-)
Kylmä totuus on, että laitevalmistajan esiasentama käyttöjärjestelmä on niin vaivaton ottaa haltuun, että ei se loppukäyttäjä heti välttämättä edes ymmärrä sen olevan Linux eikä Windows.
Käyttöliittymä on söpö kuin sika pienenä ja kaikki löytyy, selaus sujuu, sähköposti sujuu, kaikki toimisto-ohjelmat soljuu kuin vettä vain ja pornokin toistuu. Väliäkö sillä enää on onko se taustalla häärivä mystinen "käyttöjärjestelmä" Linux vai Windows? ;)totuus tulisi paremmin ilmi, jos joku myisi pöytäkonetta esiasennetulla Linux'illa. Käytän itse sekä/että, mutta väitän, että tuon koneen suosio perustuu muuhunkin, kuin käyttöjärjestelmään.
- näitä
Esimerkkinä vaikka tämä:
http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=7754614
Ja ihan sama juttu. Otettiin myyntiin "pikkuerä", 10 000 kpl, jotka meni muutamassa päivässä ja sitten myytiin "ei oota" viikkotolkulla. Nyt näkyy sentään taas olevan Online - IN STOCK.
- ei hyvä :(
Aina jos jotain hyvää olis tarjolla niin suomalaiset joutuu joko jäämään kokonaan ilman tai odottamaan muita pidempään.
Mutta sitten kun toi Asus Linux-läppäri tulee joskus Suomeenkin niin MÄ HALUAN EHDOTTOMASTI SELLAISEN!
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 139926
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?101828Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha110800- 60735
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55601Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26593- 154499
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett44497- 42489
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.46451