Kumpi on parempi?

Onko mielipiteitä am. laitteista, kumpi olisi parempi. Oli nimittäin magellan maestro 310 ja se oli aika surkea esitys joten hankkiuduin eroon siitä. Nyt pitäisi saada uusi ja vaihtoehdot ovat:

-TomTom One Skandinavia 3rd Edition
-Garmin nüvi 310 Nordics
3512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nuo eivät oikein paini samassa sarjassa. Mainittu TomTom on valmistajansa ihan alkaen malli, mistä on riisuttu pois SD-kortin lukija ja sisäistä muistiakin on vähänlaisesti (0,5 GB). Garmin Nuvi 310 on puolestaan jo hieman paremmin varusteltu laite mutta hintaakin on 100-150 euroa enemmän. Tuon TomTomin kanssa pitäisi ennemmin verrata Garminin Nuvi sarjan alkaen vehjettä, eli Nuvi 200.

Äänestä

Molempia käyttäneenä voin sanoa että Nuvi on paljon parempi vaihtoehto.. En yleensäkään ymmärrä näitä tomtomien kehujia, joita tuntuu näillä palstoilla riittävän... eivät ole varmaan kokeilleet garminia ja kukapa se myöntäisi ostaneensa köykäisen laitteen..

Tompan Onesta puuttuu jo Nuvin 200:stakin löytyvä SD-kortinlukija.. lisäksi tompan kartat ovat ainakin täällä maalla huomattavan paljon huonompia kuin Navteqin eli nuvien vastaavat...

Äänestä
  • ...parempi kuin magellan maestro 310 niin kelpaa. Tässä vähän vikoja mitä ilmeni 1000km käytön aikana.

    -Tarkkuus välillä 20-40m pielessä.
    -Ei pysy mukana vaan kartta laahaa pahasti
    -OS kaatui satunnaisesti (win ce 5.0)
    -Meni jumiin käynnistyksessä, reset auttoi.
    -Akun kesto heikko.
    -Imukuppi ei pysynyt jos vähänkin kovettunut kylmässä, pehmennys autossa kesti pitkään.
    -Kojelauta tarralevy surkea, ei pysy missään.
    -Ei päivityksiä.
    -Voice neuvonta heikkoa suomea.
    -POI kohteiden käyttö sekavaa ja hankalaa.
    -Kosketusnäyttö toimi parhaiten kynällä.
    -Suosikki osoitteiden muokkaus toimi 50%
    -Katujen numerointi pielessä pahasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MM310 kirjoitti:

Onko mielipiteitä am. laitteista, kumpi olisi parempi. Oli nimittäin magellan maestro 310 ja se oli aika surkea esitys joten hankkiuduin eroon siitä. Nyt pitäisi saada uusi ja vaihtoehdot ovat:

-TomTom One Skandinavia 3rd Edition
-Garmin nüvi 310 Nordics

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu