mun vanhempien koira tuli 8kk ikäisenä raskaaksi ja teki 6 pentua. Vahinkopennut; ei ollut mitään kiiman merkkejä ja oli ollut metsällä uros koiran kans samaan aikaan. Kuten arvata saattaa sen ikänen kun on itsekin pentu niin ei jaksa keskittyä pentujen hoitoon. Nyt äiti soitti ettei emä enää edes ruoki pentuja! Miten sen saa välittämään pennuista ettei ne kuole nälkään? itse asun niin kaukana etten pääse apuun ja meillä on koko perhe päivisin 8-10 tuntia pois joten ei ehdi ruokkimaan pentuja. vanhemmat asuu pikku paikkakunnalla jossa ei oo esim eläinhoitolaa. Jos vaan joku osaa auttaa oon todella kiitollinen. itkettää niitten pikkusten puolesta :(
PIKAISTA APUA!!
pennut kuolee nälkään
191928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Katso netistä paikallinen eläinsuojeluvalvoja.
Laita myös viesti keinoemon etsinnästä lemmikkipalstat.net Päivän Peili palstalle, siellä sana kiirii nopeasti eteenpäin.
Tuo edellinen ei taida toimia. Laita osoitteeksi www.lemmikkipalstat.net ja valitse Keskustelu ja sieltä Päivän Peili.
Eli lemmikkiharrastajien keskustelupalsta, meniskö tällä osoitteella:
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/palsta/forumdisplay.cgi?ohje=aiheet&forum=Päivän Peili&number=20&DaysPrune=20&LastLogin=
Tervehdys,
Hesy ei varmaankaan ole ihan oikea paikka hoitamaan tuollaista ongelmaa. Heillä on kädet täynnä työtä pääkaupunkiseudun hylättyjen lemmikkien kanssa. Mutta voisivat ehkä keksiä jotain yhteystietoja, joita voisit tavoitella. Vilkaise siis www.hesy.fi.
Terv. Ken Tiessen
apteekkiin vaan eläinten korvike jauhetta ostamaan ja ruskuja saa sielä(turha hommata tuttipulloja ei ne pennut niitä huoli)
ja sitten syöttään vaa... n.2h välein.
oma narttu teki 10kk pennut kyllä se hoisi ne kunnolla.. tuleeko siltä maitoa kunnolla?? jotkut ruuat nimittäin vähentää maidon tuotantoa.
kuten alussa kirjotin niin kotona ei ole ketään 8-10 tuntiin päivässä ja siihen vielä muut hommat päälle. ei yksinkertasesti ole ketään ruokkimassa 2h välein.. pitää yrittää saada johonki ne jos ei muu auta.. maidon tuotosta en tiiä, mut emä on jo aiemmin osottanu todella vähäistä kiinnostusta pentuihinsa. Ensimmäisen viikon jälkeen oli jo kyllästyny :(
Tuollaisessa tilanteessa on vaan järjestettävä asia niin,että joku on kotona!Siis pennut ensin,työ menköön kakkoseksi!
Jäätte toki ilman pennuista saatavaa rahaa, (se tuntuu olevan monelle tärkeintä)ja joudutte jopa itse maksamaan lopettamisesta, mutta järkevin vaihtoehto on tämä. Pennuistahan on muussa tapauksessa huolehdittava kahdeksan viikkoa. Etsi tietoa hakusanoilla "eläinsuojelu" "löytöeläin" Joka kunnalla, vaikka kuinka pienellä, on joku joka eläinsuojeluasioista vastaa. Hän osaa neuvoa teitä lähimmän vastaanottopaikan löytämisessä.
auttamaan,eli olen kotona 24h vrk,eli voisin ottaa pennut ja syöttää korvikkeela,eli jos apu on tarpeen jätätkö jotain tietoa missähän päin pennut asustaa itse asun satakunnassa,takana 16pennun lisäruokkiminen.
pennut on oulusta pohjoseen.. ja sille yhelle kyselijälle tiedoksi, pennut olis annettu ihan ilmaseksi että ei se rahasta kiinni oo. ja sit vielä joku sano et työt jää kakkoseksi, enpä usko että sinäkään ottaisit potkuja töistäsi koiran takia. Paitsi tietenki jos oot joku miljonääri. Tänään kuulemma jo vähän paremmin, oli imettäny mut saa nyt nähä miten käy..
Nyt äkkiä palstoille, lehtiin yms. ilmoitus, että keinoemoa tarvitsisitte! Joku saattaa auliisti tarjota apuaan. :)
Erilaiset rotukohtaiset foorumit ovat myös hyvä keino metsästää apua, ja keinoemoa.
Toivottavasti asia järjestyy, ja kaikki päättyy hyvin!
kaikilla ihmisillä ei tosiaan ole mahdollisuutta olla pentujen kanssa, sen kanssa on vain elettävä.
Nyt teillä on sellainen tilanne että ne pennut tarvitsevat muutenkin apua kuin vain ruokintaan, mm. suoli ei toimi ilman emän apua.
Laita siis nyt HETI viestiä ympäri nettiä ja etsikää äkkiä keinoemo apuun, ne pennut kuolee parin vuorokauden sisään jos ei mitään apua ole saatavilla. Tee tämä heti ja jätä kunnolliset yhteystiedot ettei ihmiset turhaan kysele.
että minkä ikäisiä pennut ovat
kiinni ja pidätte sitä maassa niin kauan, että pennut saa syötyä.
Pumpulitupolla voi hieroa masua ja peräaukkoa että pissi ja kakka tulee.
voi kysyä miksi ton ikäistä koiraa ei oo abortoitu kun raskaus on huomattu?
kiimainen narttu metsälle uroksen kanssa??????!!!!!
kirjoitin kysymykseen että oli syksyllä hirvimetsällä uroksen kans, metsäkoira kun on. Narttu oli sillon reilu puoli vuotias, ei mitään kiiman merkkejä, eikä meän porukat voinu kuvitellakkaan että se olis voinu jo pamahtaa paksuksi. aiemmille kyselijöille, abosttia ei tehty koska raskaus huomattiin niin myöhään että se ei olisi ollut enää mahdollinen, luulivat aluksi valeraskaudeksi. Pennut ovan nyt 2 viikon ikäisiä.
Jopas täällä jokin vastailija moralisoi! Kannattaisi hänen mennä vaikka Romaniaan jossa koiranpennut viedään tienvarsille ja jätetään sinne oman onnensa nojaan. -Siellä löysyisi ihan oikeata työsarkaa.
utta toivottava
Mutta onhan täällä ihan asiallisiakin vastauksia tullut. Toivottavasti pentujen elämä onnellisesti jatkuu ja kehittyy! :)
Hei,
Huomasin ilmoituksesi jossa kaipaisit apua pentujen kanssa? Meillä täällä keski suomessa olisi mahdollisuus ottaa pentunne oman nartumme hoiviin(oma nartumme on ollut jo kerran keinoemona) Itse olen kotosalla koko ajan jotenka aikaa riittää pennuille. jos viellä apua olet vailla laitahan s.postisi tänne niin otan pikaisesti yhteyttä sinuun tai vanhempiisi.
T.Tarja