Johtaja Pajunen ja elintila

Kummastunut

Mikä on se tärkeä yleinen etu, joka vaati Sipoon alueen liittämisen Helsinkiin?

Mitähän johtaja (saks. führer) Pajunen seuraavaksi vaatii liitettäväksi Helsinkiin? Lebensraumia tarvitaan, ja jotenkin tulee etsimättä mieleen eräs viiksekäs saksalainen poliitikko, joka aikanaan vaati Tsekkoslovakian sudeettialueita liitettäväksi Saksaan.

Toistaako historia itseään? Miehittääkö Helsinki seuraavaksi koko Sipoon? Sen jälkeen vallataan Vantaa ja rohmutaan maa-alueet Riihimäkeä myöten?

Johan nyt on kumma, etten sanoisi helvetti, että yksi kunta pystyy sanelemaan sen, missä kuntarajat menee ja millä kunnalla on oikeus elää itsenäistä elämää, millä ei!

Kun vielä KHO tuolla tavalla lepsuilee ja siunaa järjettömyydet ja mielivallan, ei millään ole enää mitään väliä. Pajatso se on, koko laitos.

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOS ET TIIÄ

      KAIKIILLA VALITTAJILLE ON LÄHETETTY SAMA VASTAUS. TUSKIN OVAT KAIKKIA LUKENEETKAAN.

      • kyseinen

        KHO:n päätös jo yksin kieliasultaan on heikko esitys. Sisällöstä puhumattakaan.


    • rebelius

      Pajusen elintila on sitä, että otetaan tila sieltä missä on asukkaat valmiiksi. Karhusaari, Landbo, Itäsalmi.

      Minusta Helsingillä oli tarve rakennusmaasta eikä asukkaista. Nyt sitten kovalla rahalla aletaan tunkea taloja jo ahtaille rannoille.

      • lähelle rantaa

        maaseudulla ei saa ees huvilaa rakentaa järven lähelle ja nykyinen jätelakikin on aika hankala.yleensä rannat kuuluu kaikkien käyttöön ja siksi monta kertaa ne on rakennuskiollos.Hesalaisilla täytyy olla oma mafiansa sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      45
      2785
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      20
      1643
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      28
      1277
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      347
      1216
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      64
      1178
    6. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      6
      1161
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      49
      978
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      939
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      46
      848
    10. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      820
    Aihe