Olen muuttamassa perheeni kanssa poriin...
Kertokaa parhaimmat/pahimmat paikat asua???
Kertokaa parhaimmat/pahimmat paikat asua???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
vielä kertaalleen vaihtoehtoja asuinpaikan suhteen
- Väinölä -sampola -Inpola -pormestariluoto - osa viikarii -osa kuukarii. mieti mitä jää jäljelle merkkisiä alueita.
Pihlava on hyvä paikka asua, palvelutkin pelaa
Maaseutumiehelle, se on Impola, ei Inpola.
Ja Pihlava on syvältä. Olen siellä asunut melkein 30 vuotta ja takaisin en mene mistään hinnasta.
Mm. Harmaalinnassa rauhallista, Uusikoivisto ok, Vanhakoivisto ok, Uusiniitty rauhallista, siellä tosin ei ole mitään palveluita ihan lähellä.
Leppäkorpi ja Pietniemikin ok
Nämä omia mielipiteitäni
Älkää vaan Pihlavaa muuttako. Muutenkin kaukana kunnon palveluista ja juoppojen kerrostaloja piukassa.
Ainakin Pietniemi on suosittua aluetta ja mukavaa asua. Leppäkorpi ok, Tuorsniemi ok, Viikinäinen (uusi alue) ok, Liinaharja ja Paratiisinmäki ok.
Kymmenen ensimmäistä vuotta ovat pahimmat. Sen jälkeen menettelee joten kuten. Katso ihmeessä toinen asuinpaikka.
Täällä saa kyllä tuttavia mutta ei ystäviä. Juroja mölliköitä lähes
kaikki. Porilainen ei kutsu sinua kylään joten tuo ystävät tullessasi jos aiot seurustella perhepiirissä.
Rauhallisimmat paikat ovat Herralahti, Koivula, Uusikoivisto.
Kaikki suht´koht´lähellä, keskustaan n. 1 km.
Kehoitan vielä ajattelemaan muuttoa tänne.
Yksi vaihtoehto on "kaupunginosa" nimeltä Ulvila, www.ulvila.fi
Mieti mitä toiveita on asuinympäristöltä,
sitäpaitsi sellaiset moittivat lähiöitä jotka eivät siellä asu.
Mikäli oot ostamassa taloa tai asunntoa,hinnallakin on merkitystä ,jos haet vuokra-asuntoa niin riippuu siitä paljonko oot valmis pulittamaan vuokraa,maksatko sen itse vai saatko kenties vuokran maksuun tukia.
Onko perheelläsi auto käytettävissä ?
Missä on työpaikkasi?
Vaikka mainostetaan että Porissa pääsee bussilla mihin vaan ,ei pidä paikkaansa,(päiväsaikaan )kylläkin 8,00-16,00 mut senjälkeen vuorot harvenee.
Keskustassa on myös kiva asua. Kaikki on lähellä ja on ikään kuin kaupungin sydämellä koko ajan.Puistot ja virkistysaleueet lähelä eikä hintakaan paha.
Suosittelen länttä, Musa-Vähärauma, mukavaa ja siistiä. Mitä nyt tanssitalo paloi.
Porin aurinkoisin kaupunginosa. On tarvittavat palvelut lähellä ja kyydit kulkee.
Huonoin maine ehkä kerrostalolähiöillä
vihreä maisema ja keskustaan kävelee viitisen minuuttia. Turvallinen, rauhallinen alue
Taidamme itsekin muuttaa Poriin, mutta keskustasta ei niin vaan saa vanhaa asuntoa ostettua. Pitää aatella vuokraamista, se onnistuu. Aittaluoto on kanssa kiva paika. Kirkko ja keskusta lähellä. Kävelee hyvin kauppoihin ja torille,
Jos pitää mehevistä tuoksuista.
sama kuin vetelä siellä ja suo täällä, asumisien kanssa on vähän sama juttu.
Miksi ihmeessä edes harkitset muuttoa poriin, tänne sarvikuonojen pesäpaikkaan????
Itse olen lähdössä Tampereelle. Suomen "manseen, nääs"
Kysy hyvä muuttoaikeissa oleva tietoja tällä huu-haa palstalla!!!!
Nim. kokemusta on.
NEGATIIVINEN!!!porinkaan suhteen,täällä paljon opiskelu mahdollisuuksia,saa vaix mitä tutkintoja suoritettua ja asuinalueet varmaan tuli aikaisemmin jo selväksi(länsiporia perheelliselle,mut yksinäiselle opiskelijalle kuukkari ois varmaan hyvä)
Harmi että sulla on asiat päin p******tä että joudut muuttamaan Tampereelle asti purkamaan pahaa oloasi!
Toivottavasti et purnaa sielläkin!
Porissa on monet hyvät koulutusmahdollisuudet ja kivat kaverit kurssillasi varmasti!
Puhu vaan opiskelijoiden puolesta.
Olo on ihan hyvä ja tuoli on päin persettä.
Toivottavasti pääsen muuttamaan ihmisten pariin tampereelle.
Tervemenoa vaan poriin, muuttakaa sinne kaikki opiskelijat.
(Äänin 5-4)
Heh. Porissa koulutustarjonta on todella surkea, jos siis aiot toisen asteen tutkinnon jälkeen opiskella yhtään mitään. Turun yliopiston sivukampus löytyy suppealla koulutustarjonnalla, SAMKin tarjonnassakaan ei kehumista.
Muualta tulleet opiskelijat eivät viihdy Porissa, tästä oli SK:ssakin taannoin juttua. Syynä - yllätys, yllätys - paikallisten juntteus.
Länsi-Poria tai Kuukkaria ei todellakaan voi suositella. Öisin liikkuu liikaa hiippareita ja vievät pihoilta puutarhatontutkin, kalusteista ja polkupyöristä puhumattakaan. Poliisille ilmoittaminen täysin turhaa kun ei asiaan ole kiinnostusta puuttua.
Tämä on niin uskomattoman paska kylä että tänne ei kannata ikinä muuttaa.Ikäni asunut, paskempaa paikkaa saa hakea.Kaikki ajelevat autoillaankin kännissä ja ihan päin helvettiä.Kriminaaleja piisaa kuin meren mutaa ja kaikilla oma nenä on tärkein.Tehokkaasti paskannettu on tämän kaupungin työllisyys ja julkisuuskuvassa kiillotellaan jatseja jotka ovat turhimmat festivaalit koko maapallon historiassa.Tappeluja,kännisiä yrjöämässä huutamassa,roskaamassa ja paskantamassa pitkin poria kusivanojen lillutellessa pitkin sandaaleja.
Kateus ja vittumainen käytös ovat jokapaikassa arkipäivää.
Ihana pori.
Sitä suurempi siunaus mitä kauemmas täältä pääsee.
Sanoit jo kaiken tarpeellisen. Amen.
tooosiii kyllästyneitä elämäänsä,mikään muu ei mahdu tajuntaan kuin ruinaaminen!!!!
Parempi että tuollaiset muuttavat pois täältä pilaamasta kaupungin mainetta,kaikki ei sovi kaikille ja elämä on!johonkin pitää asettua ja hyväksyä myös muita ihmisiä ympärilleen!
Jos et kestä muuta mettään,saat ihan yksiksesi ruikutella, jos kaupunkiin haluut ihmisten keskelle, saat myös sinä totutella ja hyväksyä muiden tapoja, koska omasi ei varmasti ole se ainoa ja oikea tapa elää!!!
Miksi muuttaa tänne takapajulaan???
Porilaisille perusjunteille pitää liikennesäännötkin kirjoittaa tien varsille ennen ja jälkeen "ympyrän", eikä ne sittenkään ymmärrä!!
Viimeksi merestä noussutta porukkaa.
Kaikki roskat ym. saasteet putoilee kulkiessa kaduille ja teiden varsille!
(räkä,natsat, paperit, tyhjät pullot, purukumit ym. ym. koiranpaskoista puhumattakaan)!!!
Eks tiä katto, mää olen porist ja mää mene ensiks!!
Tarvittaessa kirjoitan lisää, tai
tule itse käymään ja toteamaan!!!
Ja terveisiä Tampereelle!
Hyvä se on, että muutat tampereelle, koska juuri tuollainen asenne niillä poria pilaavilla ihmisillä on, niiden on aikakin ymmärtää lähteä, kun eivät sovi porukoihin enää asenteensa takia!
Asukas kerrallaan poistutte (hyvä niin) ja annatte oikeiden porilaisten pitää kaupunkinsa iloisen ilmeen!!!!
Millanenhan se tampere mahtaa nykyään olla,jos sinne kaikki ärripurri porilaiset ovat muuttaneet:)))
Varokaa vaan, ettette törmää toiseen porilaiseen, jolla on ihan yhtä huono mieli ihmisistä ja liikenteestä, saatatte kolaroida pahasti sielläkin :)))))
Löytyihän lopultakin se perusporilainen,(luutasuomalainen). Pistäpä yhteystietosi niin lähetän matkalipun, jotta pääset katsomaan sivistystä!!!
Kuvailit juuri Porin täydellisesti. Muutin muualle heti lukion jälkeen, ei ole tullut ikävä.
Impolan kerrostalot niihin nyt ei kannata muuttaa niissä huumeporukkaa. Pihlavan myöskään kannata mennä kun on pitkällä palveluista. Keskustassa meteliä öisin
Impolan, Sampolan ja Pormestarinluodon kerrostaloalueet ovat ansainneet maineensa osin syystäkin. Halvat asunnot tarkoittavat halpaa asumista myös niille, joiden vuokran sosiaaliturva maksaa. Jokainen tietää millaisia ihmisiä löytyy työttömien, sosiaaliturvan varassa elävien joukosta.
Joo tietoa on, raketti inssejä tietenkin, sossuturvan varassa elävät vihervasukkien Suomeen tuomat matut.
Mieti nyt toisenkin kerran,muuttaa nyt poriin,kaikkia sitä kuuleekin🤣🤣🤣
Emmää muuttaisi. Mut kerran on syntynyt niin täällä ollaa
Pihlava hyvä paikka. Jännitys taattu. Veri lentää ja huumeita hyvin saatavilla.
Hieno paikka! Minulla on kesäasunto Pihlavassa, kylläkin vaan yksiö, kuitenkin se on ostaa ja omistaa edullisella vastikkeella järkevä. Joki ja Yyterin meri lähellä, kerrostalo yhteisönkin ollessa luonnon keskellä. En ole joutunut monien vuosien aikana kertaakaan pelkäämään siellä käydessäni.
Porkan Messualue on rauhallinen paikka sen jälkeen kun kommunistihuutajat furu ja se vaimonpieksäjä muuttivat Venäjälleihannemaahansa.
Mesualueelle vapautui uudenvuodenyönä rivarista yksi asuntokin.
Muuta tormitielle,sillä siellä yks vuokranantaja,pitää avohoito potilaita vieri vieres! Auta armias jos ykskin kunnon ihminen muuttaa sisään,ja huomaa sen metelin ja menon mitä siellä puuhataan.VARSINKIN JOS MENEE SIITÄ NÄTISTI SANOMAAN,kun avohoito itse ensin kysyy,jotta häiritäänkö me.VOI KRISTUS,jotta helvetti on irti.
Uhkailua,ilkivaltaa,poliisien resussien väärinkäyttöä valheellisilla rikosilmotuksilla,paskan jauhantaa,huhupuheiden ja valheiden levittämistä,sitte avokätisesti keksii tarinan vuokranantajalle tästä hyvästä normi-ihmisestä,pitää siitä kynsin hampain kiinni.Kun vihdoin syyttömälle kolahtaa lappu käteen,otetaan kämppä omiin tarkoituksiin.muuta pois.JA HYVÄT IHMISET MUUTTAA jopa ennenaikojaa kahes viikos,vaikka on 3kk aikaa.Hyvät ihmiset maksaa uudesta muutosta miltei kymppitonnin omasta pussista.JA SIT KU POSTI EI HOIDA TEHTÄVIÄÄN,vaa kuskaa vanhaan paikkaa kirjeet.joutuu hyvät ajeleen postin perässä vanhalla kämpällä johon on viel avaimet ku maksaa kahdesta kämpästä päällekkäin.niin EIKÖHÄ NÄMÄ AVOKIT keksi siitä poliisille jutun VAINONTA.ja ku hyvät laittaa uutta kotiansa ja elävät rauhas kuten aina.nämä AVOKKI-URPOT ettii paikan ja rupiaa kulkemaa heidän uudes kodissa ilkivaltaa harjoottaen.
SINNE TORMITIELLE JOS HALUU MENOO JA MEININKII.