Panaman retket

Katti

Olemme lähdössä Aurinkomatkojen Panamá–Gamboa–Costa Blanca -yhdistelmämatkalla. Pohdimme parhaillaan AM:n retkiä. Onko kenelläkään kokemuksia tai suosituksia?

2

1149

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt

      Noin vuosi sitten kävimme juuri tuon saman paketin ja oli kyllä aika paljon kaikkea erilaista katseltavaa ja tutkailtavaa:) Ilman muuta kannattaa käydä Gamboasta käsin intiaanikyläretkellä, hieno reissu. Ja kyllä se kanavaretkikin oli hieno, nyt siellä taitaa olla laajennustyöt jo alkaneet, joten on kai vielä enemmän mielenkiintoista, luulen. Junalla kannattaa kulkea ihan omalla sakilla ja tietenkin paikallisbusseilla.Vanhassa kaupugissa suosittelen myös käydä Panama citystä käsin, varsinkin sunnuntai-aamuna oikea rauhan tyyssija istuskella rannoilla ja puistoissa, het aamusta nääs. Jos mahdollista, menkää Karibian puoleiselle rannalle myös. Mutta onhan sekin totta, että kaikkea ei ehdi, harmi! Yleensä ottaen kaupunkien, esim costa blancan läheisen, toreilla on mukava istuksia ja katsella ihmisiä, heidän arkeaan ja olojaan, NIIIIN nautinnollista!

    • -PaNaMaCiTy

      Suosittelen lämpimästi omatoimista retkeilyä taksilla. Meille ainakin sattui hyvä taksikuski, joka tiesi mestat ja ei tarvinnut isossa ryhmässä völjäytyä. Kuskin kanssa voi sopia könttähinnan ja ajan. me tehtiin esim. kaupunkikierros kanava mukaan lukien 2,5h/40$/4 hlöä. Nähtiin paljon ja maksoi kympin per pää. Lisäksi oltiin puoli päivää jossain parinkymmenen kilometrin päässä rannalla joka oli täysin autio paria pikkupoikaa lukuunottamatta. Taksi/suunta taisi olla 10$. Muistakaa vain sopia hinta aina etukäteen.
      Gamboassa tehtiin sademetsän aarteet -retki. Oli ihan ok. Me missattiin kansallispuisto, jossa olisi voinut käydä kävelemässä omatoimisestikin (ja ilmaiseksi), mutta yllätys että eivät hotellilla paikkaa paljon mainosta. Sehän veisi retkiltä osallistujia. Puisto polkuineen alkaa kuulemma muutaman kilometrin päästä hotellilta. Lainatkaa esim. ilmaisia maastofillareita.
      Antoisaa reissua! Me tykästyttiin kovasti Panamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe