Vene on ollut hallissa marraskuusta asti, ja huomasin että peräsimen alapuolella on lätäkkö.
Tarkempi tutkailu osoitti että peäsimen alareunassa on iskuvaurio, ja gelcoat on peukalon pään kokoiselta alueelta pois, matto paistaa.
Siitä vauriokohdasta valuu vettä.
Ilmeisesti ei auta kuin leikata peräsin kahtia, kuivata ja laminoida uudestaan kasaan?
Samallahan vois jatkaa pikkaisen pituutta, kun joskus tuntuu olevan pikkaisen alitehoinen.
Tarkempi tutkailu osoitti että peäsimen alareunassa on iskuvaurio, ja gelcoat on peukalon pään kokoiselta alueelta pois, matto paistaa.
Siitä vauriokohdasta valuu vettä.
Ilmeisesti ei auta kuin leikata peräsin kahtia, kuivata ja laminoida uudestaan kasaan?
Samallahan vois jatkaa pikkaisen pituutta, kun joskus tuntuu olevan pikkaisen alitehoinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
peräsimeen tulisi aina syskyllä ylösnoston jälkeen porata reikä alareunaan ja päästä sisälle mahdollisesti mennyt vesi pois talveksi. Suurimpaan osaan peräsimiä vesi menee sisälle, vaikka vene olisi uusi.
niinhän se lukee käyttöohjeessa.samanlaisia reikiä pitää tuolla logiikalla porata säännöllisin välein koko lujitemuoviseen runkoonkin.
mainittakoon kuitenkin mielipiteenäni,ettää mitään reikiä ei pidä mennä poraamaan mihinkään ellei syynä ole epäilys vauriosta.tuollainen oli kysyjällä tapahtunut.jos peräsin vaikuttaa tukevalta,reikä umpeen keväällä ja vesille.kun vene hallissa,ei jäätymistäkään ole tapahtunut,joka rikkoisi rakenteet.ensi syksynä taas reikä/reikiä peräsimeen ja kunnon tehokuivatus päälle.
peräsimen pohjaan kolme ja meolemmille sivuille 3, anna kuivua kevääseen ja vaahdota peräsin keväällä kun kuivunut 3 kk, laminoi umpeen, primeroi ...............
Kiitos neuvoista.
on 80- luvun tuotosta on peräsimesi ydinaineena todennäköisesti uretaanivaahto. Tätä et saa kuivaksi reikiä poraamalla, vaan peräsin on halkaistava ja vanha moska kaavittava pois. Tilalle voit laittaa esim. divinycel levyjä ja sitten laminoidaan takaisin yhteen.
Mistä löytyisi epoksi vaahtoa, olisi kai parempi
uretaani vastaava.
epoksimeren rannalta kun tuulee ?
joo, täysremppa päälle sen takia, että peräsimeen on mennyt vettä. Peräsinhän on tehty joko vettä kestävistä materiaaleista tai vettä kestämtömmistä materiaaleista joten varmuuden vuoksi kannattaa tehdä täysremontti jälkimmäisen vaihtoehdon varalle.
Samalla halliin saa uuden lattian, kun peräsimen poisotto akseleineen alakautta edellyttää sellaista kuution kuoppaa hallin lattiaan, jotta akselin saa alakautta pois. Tämä ei ole välttämtöntä, jos hallia tyhjennetään veneineen ja niihin kuuluvine pukkeineen niin paljon, että korjattava vene saadaan hallista ulos ja nosturiauton nokkaan, peräsin pois ja sitten vaan muut veneet takaisin paikoilleen. Ja sama rumba sitten, kun peräsin on saatu kuivaksi ja se asennetaan takaisin. Toivottavasti kesällä ei esimerkiksi tuulen suunnan muutoksen johdosta peräsin osu tai hipaise ankkurissa ollessa vedenalaiseen kiveen, jolloin vesi pääsee taas sisään ja sama juttu taas edessä.
Toisaalta vettä saa poratusta reijästä riittävästi ulos jäätymsivaurioiden estämiseksi. Vaikka uretaaniin jäisi kostetutta, se hyvin epätodennäköisesti jaksaa halkaista peräsintä. Korroosion estoon ei huono kuivatus auta, siihen ei auta kuin se, että peräsin on tehty vettä kestävistä materiaaleista, joihin ei lukeudu musta rauta.
Missä epoksi meri.Saako vaahtoa suomesta, olisi ehkä lähempänä
että jos tekee, niin kannattaa tehdä sitten kerralla kunnolla. Turhaa on kuivatella peräsintä poratuista reijistä ja sen jälkeen ryhtyä vaahdotushommiin, kuten Amiraali Hilton kommentoi. Kun peräsimen avaa tulee samalla todettua tukirangan materiaali ja kunto, mustarautaakin on löytynyt.
classicswan.org sivustolla on discussion forumilla maintenance-keskustelupalsta, jossa on kysytty peräsinneuvoja Swan 40 osalta.
Sieltä vastauksista löytyy Lars-nimimerkin ohje vedenpoistoon ja veteen liittyvään ongelmaan peräsimessä sekä neuvottu oikeat aineet jne.
Tämä Lars lienee Lars Ström eli nautorin tekniikkaprofessori.
Hyvät, kuvalliset neuvot peräsimen kunnostukseen löytyy täältä:
http://www.setbb.com/spf/viewtopic.php?t=260&mforum=spf
Vettä peräsimessä-aiheesta käyty keskustelua täällä:
http://www.setbb.com/spf/viewtopic.php?t=11&mforum=spf
joo. ei kannata ylikorjata, usein pelkkä veden poisvalutus on riittävä.
Jos joku suurentaa peräsintä korjauksen yhteydessä, niin kannattaa muistaa, että peräsin akseleineen ym. on luultavasti mitoitettu alkuperäiselle lavalle.
sieltä swanisaitilta ohjeet, on vähän luotettavampaa tietoa varmaan.
PS eipä ole näkynyt kökköpalsta ottaneen juuri tulta :D
Tuopa hyvä sivusto, näyttä olevan muutama suomivenekin mukana.
vedet peräsimestä heti, ennen kuin vene on edes talvipukille ehtinyt. Hienoa suunnittelua.