50-luvun puutalo

ehkäpä ostamassa..

Hei! Olen harkinnut ostavani ensimmäiseksi asunnokseni 50-luvulla rakennetun puutalon. Olen katsellut nimenomaan halpoja, remontoitavia kohteita. Nyt kiikarissa on siis 50-luvun alussa rakennettu, sähkö/puulämmitteinen (pönttöuunit), huonokuntoinen talo.

Talossa ei ilmeisesti ole tehty minkäänlaista remonttia rakentamisen jälkeen. Katto saattaa olla uusittu. En siis ole vielä muuta kuin kuvista katsellut..

Remontoitavaa asuinpinta-alaa olisi noin 60 neliötä ja suurimpana projektina olisi saunan ja suihkun rakentaminen sisätiloihin. Talossa nimittäin ulkorakennuksessa sauna.

Kuinka suuri projekti olisi saada esim. talon kellariin sauna suihku. Toinen vaihtoehto olisi rakentaa iso kylpyhuone suihkulla asuinkerrokseen ja jättää sauna rakentamatta ja kellari esim. askartelutilaksi.

Osaako kukaan esittää rahallista ja ajallista arviota ennen kuin talo olisi asumiskunnossa, eli lattiat, tapetit, keittiö, suihku, kattojen maalaus valmiina?
Lattiat, listoitukset, tapetit, sisätilojen maalaukset, keittiönkaappien ja laattojen asennukset osaan hoitaa itse, mutta sähkötyöt ja suihkun/kylpyhuoneen rakennus jäisi ainakin osaksi ammattilaiselle.

5

2337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kädentaitaja

      Jos et tiedä mitä remontointi voisi maksaa, aloita vähän helpommasta remontista. Opiskele samalla rakennusfysiikkaa, pientalojen rakennetta jne.

      Vanhan talon remontointi on hieno harrastus ja kallis. Siinä pääsee uuden talon kanssa samaan hintaan, kun tekee lähes kaiken itse ja asuu samalla remontin keskellä. Vanhan talon remontointi ei ole projekti, se on elämäntapa.

    • hyvällä

      Älä missään nimessä hävitä ulkosaunaa, jos päätät ostaa. Ulkosaunat ovat nykysaunoja 100*parempia, jos et tee mitään myy jollekkin.

      • uudestaan,

        mitä ulkosaunasta voi myydä.


    • lisätietoa

      esim. www.rintamamiestalo.fi tai lukemalla Panu Kailan Talotohtori kirja ensiksi.

    • rak.tark.

      Kysymykseen "osaako kukaan?" vastaan: ei osaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4203
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1302
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      769
    Aihe