Lanzaroten matkoja näyttää olevan hurjasti äkkilähdöissä ! Mikä on, ettei mene normaalimyynnissä. Kannattaako sinne mennä ?
En ole käynyt
Lanzarotella
10739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ehdottomasti kannattaa mennä katsastamaan! Kanariansaarista lämpimin! Tosin yöelämä ja nähtävyydet ovat vähissä. Semmonen paikka, jonka näkee parissa viikossa niin hyvin, ettei sitten ehkä enää toista kertaa halua, mutta ehdottamasti pakollinen.
lämpimin kun siellä aina tuulee mutta erittäin hyvä ja jotenkin uusin näistä saarista. Paikka erittäin viehättävä ja varmaan johtuu että peruutuspaikkoja syntyy että monet ovat peruneet jonkun syyn takia. Näyttää kyllä olevan 1 h paikkoja mille saarelle vain ja ihan reilusti.
On Kanariansaarista saari, josta vähiten pidin.Siksi en ole sinne toista kertaa matkustanut.
Saattaa olla hyväkin paikka, mutta jos paikasta saa ensi vaikutelmalla huonon kuvan, niin ei sinne tee mieli matkustaa uudelleen.
Sattui nimittäin, että hotellimme oli aivan lentokentän vieressä ja koneiden mölinä kuului yötä päivää. Oli tietenkin muitakin seikkoja kuten hotellin palvelut, jotka olivat todella heikot,
jotenkin en vain digannut koko saarta, vaikka olen Kanarialla kulkenut jo 1970-luvun alusta.
Kyllä ne taitaa olla ihan vaan myymättä jääneitä paikkoja, joita yritetään myydä alennuksella pois. Ihmetyttää tuo "peruutuspaikkoja" sanonta. Tiedän mistä puhun.
Napu, napu, besserwisser!
Joku tykkää viettää koko lomansa samassa hotellissa ja samalla rannalla. Jotkut taas tykkäävät tutustua lomallaan ympäristöönsä enemmänkin. Luulenkin, että Lanzarotesta tykkää se porukka, joka kiertää saarta enemmän. Itse olin Lanzarotella 10 vuotta sitten ja nyt olen menossa toisen kerran. Suunnitelmissa on vuokrata auto ja kiertää taasen paikkoja paremmin. Jos jäisi vain "omalle rannalle" voisi paikka todellakin alkaa tympäistä varsinkin, jos sattuu tuulinen tai pilvinen päivä. Lanzaroten luonto on erilainen verrattuna muihin Kanariansaariin. Luonto on karu, tulivuoriperäinen, ehkä se ei niin kiinnosta perinteisiä aurinkolomalaisia. Olen käynyt kerran Fuerteventuralla, pari kertaa Teneriffalla ja kolme kertaa Gran Canarialla. En osaa kuitenkaan laittaa paikkoja paremmuusjärjestykseen. Jokaisessa on jotain hyvää ja varmaan myös huonoakin.
Tästä on käyty palstalla keskustelua aiemminkin ja moni tosiaan luulee, että vain peruutusmatkoja myydään äkkilähtöinä. Kyllä siinä, ihan niinkuin missä tahansa muussakin kaupankäynnissä dumpataan varastoon jäänyttä tavaraa. Joukossa voi toki olla myös peruutuspaikkoja, mutta ei yksinomaan niitä.
Lanzarotesta, minusta ihan mukava paikka, siellä molemmat kohteet, sekä Puerto del Carmen että Playa Blanca, josta on myös lauttayhteys Fuerteventuralle.
Lanzarotella on tullut käytyä, oltiin lasten kanssa liikkeellä blue village hotellissa, joten hulinaa riitti ;=D
Ranta oli tosi mukava: loiva ja aallonmurtajan suojaama.
Autokin tuli vuokrattua, ja kyllä se saari oli kahdessa päivässä nähty. Pelkkää laavamustaa kukkulaa, mutta Timanfayan tulivuorikeskusta voin suositella, siellä oli ihan mielenkiintoista.
Suola-altaat jäivät myös hyvin mieleen, mutta muuten minusta karuin kasvillisuudeltaan kaikista Kanarian saarista.
Bilepaikkoja varmasti myös löytyy, jos sellaista kaipaa.
eli ihan reippaasti vaan katselemaan hotelleja, mukava paikka se on.
Olin viime vuonna hiihtoloman aikaan ja
aurinkoa ja lämpöä riitti..karnevaalit
olivat tulopäivän iltana; mukava seurata
menoa ja meininkiä.
Vuokra- autolla näkee enemmän tuliperäistä
luontoa ja pääsee helposti nähtävyyksiä
katsomaan, jos pelkkä rannallaolo ei ole pääasia.
Puerto del Carmen on siisti ja viihtyisä
paikka; ehdottomasti suosittelen :)
Meillä oli siellä ainakin ihan mukavaa, kierreltiin ja katseltiin, osallistuttiin retkille yms. Ne laavajutut oli kyllä aika uskomattomia luolineen. Kyllä niitä ainakin kerran kannattaa käydä katsomassa, siellä tosiaan tuuli koko ajan, kun se on niin matala saari.