Sokerirasitus

Porissa vuonna -99 otettiin sokerirasituksessa verikokeet sormenpäästä. Tehdäänkö nykyään samoin? Meinaan, kun neuvolassa terkkari sanoi, että siinä otetaan veri käsivarresta. Mut ei ainakaan ekalla kerralla otettu.
5312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että eka sormen päästä, sitte käsivarresta sitten litku.. ootetaan tunti taas verta ja sitte tunti ja taas verta. mulla näin ainakin heinolassa

Äänestä
  • mulla ainakin otettiin käsivarresta kaikki näytteet, mutta ilmeisesti paikkakuntakohtaisia erojakin löytyy..

    Äänestä

Eka näyte->litku-> toka näyte ja kolmas näyte..

Äänestä

Husin alueella ainakin otetaan kaikki näytteet käsivarresta, jopa lapsilta --> tarkempi tulos ja sattuu vähemmän!

Äänestä

ekassa raskaudessa sokerirasituksessa Porissa kaikki verikokeet otettiin sormenpäästä ja nyt terkkari sano, että otetaan käsivarresta. Onko siis käytäntö muuttunu vai eikö terkkari tiennyt asiaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porissa kirjoitti:

Porissa vuonna -99 otettiin sokerirasituksessa verikokeet sormenpäästä. Tehdäänkö nykyään samoin? Meinaan, kun neuvolassa terkkari sanoi, että siinä otetaan veri käsivarresta. Mut ei ainakaan ekalla kerralla otettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu