sierrasta tietoa ?

voisinko saada apua kun olen 14 v. peltoautoilija ja on -88vm. 2.0 ruiskumoottorilla sierra nii ei lähde käyntiin ilman että laittaa bensaa kaasariin ja auto pysyy tyhjäkäynnillä käynnissä mutta kun painaa kaasua alkaa köhimään ja heti kun nostaa kytkimen niin auto meinaa sammua ellei ole luntti aivan pohjassa ja ensin nostanut kierroksia korkealle ?


ehdottakaa kaikkea niin pitää kokeilla ;D
4952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joku vittumainen vois sanoa, et miten helvetissä ruiskukonees on kaasari? vaihda merkkiä joku yllätys et fordissa on tollasia ongelmia. mutta mutta... auttais jos tietäis kummalla koneella.. ilmavuoto jossain?kone tukkeessa? kaasari/ruisku paskana. koita jotain bensan lisäainetta, vaik ei ne kyl oikeen toimi

Äänestä

kuitenkin kaasarikone jos kerran johonkin koloon saat bensaa kaadettua niin että sillä on vaikutusta moottorin käyntiin?
Näillä tiedoilla on hieman hankala lähteä veikkaamaan vikaa, sitä voi olla missä vain. Oireista päätellen kumminkin tutkisin tuota virranjakajan/alipainesäätimen toimintaa ensialkuun jos auto kumminkin käy. Toisaalta, oletko paljon pyöritellyt siinä kaasarin kyljessä olevia ruuveja..?

Äänestä
  • Tarkasta vielä, että kone saa bensa. Kuulostaa vähän siltä, että bensapumppu on heikossa hapessa, todella heikossa.

    Onhan se juut... anteeksi, muuttuvakurkkuisen kaasarin kalvo ehjä?

    Äänestä

  • vielä tämä kirjoitti:

    Tarkasta vielä, että kone saa bensa. Kuulostaa vähän siltä, että bensapumppu on heikossa hapessa, todella heikossa.

    Onhan se juut... anteeksi, muuttuvakurkkuisen kaasarin kalvo ehjä?

    täytyy kokeilla noita jos alkais hyrrämään nimittäin hyvä auton sais siitä vaikka kulutus aika suuri :D mitä voisit pääsellä kun sain auton niin en tiennyt että siinä ei ole ilmanputsaria ja kesällä oli aika kuivaa ja pöly lensi ? jos se olisi tukkinut jotain koska silloin tämä vika alkoi ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sierrasta apua kirjoitti:

voisinko saada apua kun olen 14 v. peltoautoilija ja on -88vm. 2.0 ruiskumoottorilla sierra nii ei lähde käyntiin ilman että laittaa bensaa kaasariin ja auto pysyy tyhjäkäynnillä käynnissä mutta kun painaa kaasua alkaa köhimään ja heti kun nostaa kytkimen niin auto meinaa sammua ellei ole luntti aivan pohjassa ja ensin nostanut kierroksia korkealle ?


ehdottakaa kaikkea niin pitää kokeilla ;D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu