Viikon saarna

Kun äsken lukaisin SinunSavon-lehdestä tietyn pakinan, hoksasin että voi jee, meillähän on ihan scientologi keskuudessamme. Niin paasaa ja saarnaa kuin Tom Cruise konsanaan uusimmassa Scientologi-videossaan.

Ei olis uskonut.

Heh!
8672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joko huomaatte,mikä hirviö on päässyt pesiytymään kaupunkiimme?Nyt se on jo pappi.

Äänestä
  • EN kuuntele vieraan paimenen ääntä.

    Äänestä

  • Voi pyhä Yrjänä sentään. Ei tässä ole puhe papista vaan "matkasaarnaajasta" Sinun Savo lehdessä.

    Mainittu henkilö on varmasti omassa mielessään varsin hyvä esimerkki muille ihmisille. Toisaalta kannatan hänen muutamia ajatuksiaan ja tekojaan. Mutta se saarnaaminen! Jatkuva paapominen: tehkää näin niin pelastutte...

    Ei sitä jaksa. Ei.

    Äänestä

Onkohan tälle kolumnistille tuttuja sanat:Ilo,nauru,huumori,hymy ?

Äänestä
  • EI kun nehän pitää nimenomaan kieltää! Ei hauskaa saa olla. Eikä varsinkaan uutena vuotena.

    Äänestä

on Jykä. Hän on aidosti esim. huolissaan nuorisostamme. Hän katselee aitiopaikalta tilannetta mm. viikonloppusin. Tuskimpa me vanhemmat edes tiedetään, mitä kaikkea nuorisomme tekee vaikka viikonloppuisin. Nostan hattua hänelle, jatka samaan malliin.

Äänestä
  • Tämän kirjoitti Jykä:)

    Äänestä

  • Kyllähän nuorison alkoholin käytön rajoittaminen on hyvä asia. Kaikki tai ainakin moni muukin asia mistä arvoisa konstaapeli huolehtii.

    Mutta, mutta... se saarnaaminen. Ei aikuinen ihminen jaksa kuunnella/lukea ssellaista pistämättä hanttiin. Eikö tuo ole jo aikaisemmin huomattu, jokainen omassa kotonaan.

    Valistustyö ja asioihin paneutuminen aikaisessa vaiheessa luovat paljon parempaa pohjaa kuin tuollainen "isällinen" saarnaaminen. Näen sen omissa lapsissanikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vitsivitsikö kirjoitti:

Kun äsken lukaisin SinunSavon-lehdestä tietyn pakinan, hoksasin että voi jee, meillähän on ihan scientologi keskuudessamme. Niin paasaa ja saarnaa kuin Tom Cruise konsanaan uusimmassa Scientologi-videossaan.

Ei olis uskonut.

Heh!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu