normaalia?

Olen vkolla 17 raskaana.
Eilen oli koko päivän hetkittäin maha menkkaimaisesti kipeä. Tänään kipu näyttää jatkuvan ja vähän yltyvän. Kipu on ihan siedettävä mutta menkkamaiset juilinnat huolestuttaa koska ne on jatkunut tänään jo koko aamun ja yltyy aina jos teen jotain raskasta.
Odottelen esikoista ja kyselen teiltä kokeneimmilta (ennen kuin soitan neuvolaan) että onko tämä normaalia?
6503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei ole normaalia, nuo kuulostavat supistuksilta mut ei saisi tulla vielä tossa vaiheessa vain muutamaa päivää ennen synnytystä :) joten soita neuvolaan ja selitä tilanne. ne osaavat antaa jatko ohjeita.

Äänestä
  • alkoi tuntumaan noita menkkamaisia tuntemuksia viikolla 24.. Itse en tajunnut että ne supistuksia, kunnes kaveri vinkkasi että pitää rauhoittua. Soitin äitipolille ja pääsin tutkittavaksi. Kaikki oli kunnossa, mutta tosiaan noita supisteluja pitäisi tulla vasta lähempanä synnytystä. Mulle ainakin gyne sano että nuo juuri avaavat sitä kohdunsuuta. Siitä saakka olen nyt ollut saikulla ja ottanut rennosti ja supistelut pysyneet poissa :)

    Äänestä

Kaverillani tuli samanlaisia kipuja jo viikolla 16 ja lääkäri totesi niiden olevan supisteluja. Joutui jäämään sairaslomalle, eikä loppun asti saanut tehdä tai kantaa mitään raskasta. Ei kuulemma ole vaarallisia, jos ei rehki. Kannattaa kuitenkin käydä neuvolassa.

Äänestä

just soitin neuvolaan minuutti sitte ku itel oli eilen illalla sama juttu,ja mahaki kovettu.eli suppareita tjn...

ni ne sano vaan et ihan normaalia kuhan ei liity mitään vuotoo..

Äänestä

neuvola täti sano just et yleensä siihen auttaa se lepo ja ei sais liikaa rehkii. :/

Äänestä
  • Joo ja mulle sanottiin että supistella saa jo tossakin vaiheessa ja itse asiassa sanos kun viikkoja oli 19 että pitääkin supistella!!! Ei saa vaan huseerata liikaa jos huomaa että yuntuu pahalta ja jos ovat oikein kipeitä niin sitte tarkastettavaksi1 Ja ne menkkajuilinnat on sitä kohdun kasvukipuilua!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Olen vkolla 17 raskaana.
Eilen oli koko päivän hetkittäin maha menkkaimaisesti kipeä. Tänään kipu näyttää jatkuvan ja vähän yltyvän. Kipu on ihan siedettävä mutta menkkamaiset juilinnat huolestuttaa koska ne on jatkunut tänään jo koko aamun ja yltyy aina jos teen jotain raskasta.
Odottelen esikoista ja kyselen teiltä kokeneimmilta (ennen kuin soitan neuvolaan) että onko tämä normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu