Eli siis ihan vaan kysymys kehiin uteliaisuudesta, että onko (mahdolliset) kummitukset, henget, ymvst. paikkauskollisia, (niinkuin kissat). Sitoutuuko ne paikkaan, kuten oletetaan että esim. rakennukseen tai muuhun paikkaan, jossa joku on vaikka kuollut äkillisesti. Ja jos kyseinen rakennus siirretään tai muuten tuhoutuu, niin jääkö kummitus kuitenkin kyseiselle paikalle?
Vaikea kuvitella että kummitus muuttaisi rakennuksen mukana.
Itse olen Lapissa käynyt eräässä kummituskämpässä, luin näin jälkeen päin. Enpä huomannut siellä silloin mitään erikoista.
Mutta kämppä olikin joskus siirretty, ja kummittelu tapahtunut edellisessä paikassa.
Eli siis sitoutuuko kummitus rajattuun paikkaan (ja mikä on tällöin alueen koko?) vai voiko se liikkua paikasta toiseen, vapaasti taikka vaikka jonkin rakennuksen taikka esineen mukana?
Pieni jatkokysymys:
Mites muuten esim. tuossa klassikko Manaaja- elokuvassa se tyttö sai sen demonin itseensä, en oikein ymmärtänyt? Siirtyikö se jonkin esineen, (patsaan) mukana afrikasta siihen sattumanvaraisesti,- en oikein ymmärtänyt?
Vaikea kuvitella että kummitus muuttaisi rakennuksen mukana.
Itse olen Lapissa käynyt eräässä kummituskämpässä, luin näin jälkeen päin. Enpä huomannut siellä silloin mitään erikoista.
Mutta kämppä olikin joskus siirretty, ja kummittelu tapahtunut edellisessä paikassa.
Eli siis sitoutuuko kummitus rajattuun paikkaan (ja mikä on tällöin alueen koko?) vai voiko se liikkua paikasta toiseen, vapaasti taikka vaikka jonkin rakennuksen taikka esineen mukana?
Pieni jatkokysymys:
Mites muuten esim. tuossa klassikko Manaaja- elokuvassa se tyttö sai sen demonin itseensä, en oikein ymmärtänyt? Siirtyikö se jonkin esineen, (patsaan) mukana afrikasta siihen sattumanvaraisesti,- en oikein ymmärtänyt?
Vastaukset 10
Vanhimmat
että kummitus olisi seurannut perhettä joka muutti talostaan pois. Tää perhe muutti vissiin kolme kertaa ja joka kerta kummitus seurasi mukana.
Joten ei ne näköjään aina ole paikkauskollisia.
Toisaalta, tässä tarinassa jonka luin, ei kerrottu oliko kummitus jokin tällainen tyyliin "asui vanhassa peilissä" eli siis se perhe olisi omistanut jonkin vanhan esineen jonne tää henki olisi siirtynyt, silloinhan se henki olisi automaattisesti siirtynyt aina paikasta toiseen.
ole tiettyyn henkilöön sidottu kummitus (tai ainakin jonkinlaista paranormaalia energiaa)
Ei siis ole paikkauskollinen.
Places aren't haunted. People are.
En tiedä miten tuon kääntäisi suomeksi, että se kuulostaisi nasevalta. ;)
tuosta sitten päätellä, että jos jossain paikassa kummittelee niin siellä kummittelee vaan tietyille ihmisille eli vain tietyt ihmiset voivat havaita kummitukset? Siis jos joku ihminen, joka on "haunted", menee taloon niin vain hän näkee kummituksen muttei sellainen joka ei ole haunted?
kyseessä herja: Vain hölmöt uskovat kummituksiin?
On kuulemma olemassa paasaantoisesti:
a) kummituspaikkoja JA
b) kummitusihmisiah
Itse lukeudun tuohon jalkimmaiseen. Kummitukset/henget seuraavat pitkalti MINUA sen lisaksi etta tietysti "sattuu ja tapahtuu" paikoissa, joissa on kummitushistoriaa.
Olen asian ymmärtänyt niin että tosiaan "kummitukset" ovat joko sidoksissa paikkaan, tai sitten johonkin ihmiseen.
Näissä kummitustalo tapahtumissa yleensä on tapahtunut joku traaginen kuolemantapaus, jonka seurauksena henki jää pyörimään samaan tilaan missä tapaus on tapahtunut, monesti ymmärtämättä että on kuollut. Joku sanoi siitä että toiset ihmiset näkevät tietyissä paikoissa kummituksia, kun toiset taas eivät nää samassa paikassa. Tässä kyse on ihmisen herkkyydestä ja tiettyjen osien energeettisestä kehitysasteesta, jotka vaihtelee henkilöttäin. Toisessa ääripäässä on luonnollisesti myöskin liian vilkas mielikuvitus.
Ihmisten mukana kulkevissa hengissä taas on yleensä ihmisen energian hyväksikäytöstä. Poltergeist tapahtuu teini-ikäisille, epätasapainoisille nuorille sen takia, koska he heidän ollessa epätasapainoisia ja nuoria(=paljon energiaa), vuotavat he ympärilleen helposti hyväksikäytettävää energiaa. Voihan kummittelua tapahtua henkilöittäin ilman että kyseessä on murrosikäinen nuori joissain tapauksissa. Tällöin pahantahtoinen henki on tarttunut joko jostain paikasta, tai jostain syystä ihmiseen.. tosin näissä tapauksissa henki ei yleensä käsitykseni mukaan riehu tai aiheuta näkyviä haittoja, vaan on ihan tyytyväinen ollessaan tiedostamattomana imien energiaa rauhassa.
Mutta henkiähän on moneen lähtöön, niinkuin on eliöitä maapallollakin.
Itse asuin talossa jossa kummitteli, rauhaisia kavereita.
Vaihdoin täysin kaupunkia ja omakotitalosta kerrostaloon, ei ole kuulunut eikä näkynyt enää.
puhuttavan hyväluonteisista kotikummituksista, jotka ovat varoittaneet esim. tulipalon vaarasta.
Minulla ei ainakaan olisi mitään sellaisia vastaan.
Jotkut henget saattavat olla sidoksissa paikkaan tai vaikka esineeseen, mutta eivät kyllä kaikki. On myös väärin ajatella, että olisivat sidoksissa ihmiseen (väärinkäsitys johtuu ehkä siitä, että vain jotkt näkevät niitä). Itse ajattelen, että niitä on ympärillämme joka puolella koko ajan. Vähän niin kuin on eri olemassaolon tasoja, jotka ovat päällekkäin ja lomittain.