Olen törmännyt ongelmaan, jota lääkärini jäi selvittämään.. soittoaika on vaan yli viikon päästä ja en jaksaisi odottaa. Olisi kiva tietää onko kellään kokemuksia yhdistelmästä jonkinsortin masennuslääke ja lievä lievä verenvuototauti? Onko se mahdollinen yhdistelmä?
Kaikissa lääkkeissä taitaa olla varoitukset että ei saa käyttää jos on verenvuototaipumusta.
Kaikissa lääkkeissä taitaa olla varoitukset että ei saa käyttää jos on verenvuototaipumusta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mahdollista on, ehkä jotkut uudet lääkkeet saattavat aiheutaa verenvuototaipumuksia ja olet varmaan saanut ohjeet lääkäriltäsi miten menetellä jatkossa.
Saankin ohjeet, mutta ensi viikolla vasta. Ajattelin vähän kysästellä täältä, josko jollain olisi vastaavanlaisia juttuja. Tottakai lääkärin ohjeilla sitten lopulta toimin.
Mulla on lievästi taipumusta nenäverenvuotoon masennuslääkkeiden aloituksen jälkeen. Onneksi vaiva ei ole mitenkään kriittinen. Masennuslääkkeiden verenvuotoriskiä saattaa lisätä tulehduskipulääkkeet kuten ibuprofeeni (Burana) tai ASA (Aspirin). Samoin jos käyttää kalaöljyä, riski saattaa kasvaa. Toivottavasti saat ohjeet vaivaasi.
kieltolistalla jo verenvuototaudin vuoksi Aspirin, Disperin yms. verta ohentavat lääkkeet. Lääkärini keskustelee sisätautilääkärin kanssa mahdollisuudesta aloittaa lääkitys.