mitä koomisia kohtia kirjassa esiintyy? :S
seitsemän veljestä!!
sonyaaa
7594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kelpaisko tää kohta?
Lumisko on asunut pikkutytöstä huutolaisena Impivaarassa, Sepeteuksen poikain äitee kupsahtaa ja Lumisko alkaa hoitaa poikain ruokataloutta yms. Lumisko ei kutu poikia niiden oikeilla nimillä vaan ottaa Disneyltä kääpiöitten nimet käyttöön, ku ne on niin hurmaavan hauskat ja niitäkin on seittemän. Kyllä lukijaa naurattaa!
kotiläksys!
Sehän on perusrakenteeltaan, teemaltaan ja juoneltaan yksi suuri vitsi koko kirja. Estetiikasta ja etiikasta puhumattakaan. Miten muka seittemän koiraspuoleista kädellistä muka selviäisi mettässä edes viikkoa ilman viisaan äiten tai järkevän vaimon ohjausta ja määräilyä? Ei mitenkään. Ilmankos tulivatten poies kipin kapin, ensin paljasjaloin ja sitten virsusillaan. Jos uskomme Gallen-Kallelaa, joka sentään oli aikalaisnäkijä.
Pari erityisen herkullista koomista kohtaa tietennii on, antavat puhtainta iloa, siis vahingoniloa. Sahti kaatu, sauna palo ja hangessa piti juosta . Kyllä meitä muita nauratti. Samoin kuin se performanssi kivellä muutaman mullikan saartamana.
Jos et viitsi lukea, niin kirja on saatavilla äänikirjana ja todennäköisesti sen saa ladattua edelleenkin myös Ylen Radio Peilin nettisivuilta (tuli joulun seudulla kuunnelmana).
Minulla ainakin nousi ihailu veljeksiä kohtaan ja hymyssä suin kuuntelin heidän touhujaan. Kyllä sieltä arkikomiikkaa löytyy, vaikken yksityiskohtia muista. Kuten kohtaamisista Rajamäen rykmentin kanssa.
Kuuntelin kuunnelmaa kaupunkilaisena korven keskellä mökissä. Totesin, että ei ne niin renttuja olleetkaan, kuin oli opetettu. Loppu oli mielestäni jotenkin väkisellä laadittua opetusta, kun veljekset kahlihdettiin normaalin sovinnaisen elämän kuvioihin, eikä annettu elää villeinä ja vapaina. Hauskimmat kohdat löytyvät varmasti veljesten vapailta vuosilta.
Minä en ainakaan tykännyt. Se ei tuntunut edes yrittävän eläytyä eri henkilöihin, vaan luki siihen tahtiin että kuhan pian pääsisi loppuun. Tiedä mikä sen nimi oli.
Tässäpä kaltaisellesi lusmulle rovastin käyttämää komiikkaa Seitsemästä veljeksestä:
"Liioinkin laiskalukijoille oli hän armoton, käytellen heitä kohtaan kaikkia keinoja, myös jalkapuun rangaistusta."
tuota kirjaa joskus 12-15 vuotiaina (vuorotellen toisillemme ääneen...no, olipahan huvit silloin)
Ja kyllä meitä nauratti!!!
Eli kyllä siinä sen ikäiselle oli ainakin komiikkaa kerrakseen:)
Pitäisikin oikeastaan kaivaa kirja uudestaan esiin, kun ei enää muistu yksityiskohdat mieleen.
Juu, se kivellä istuminen mullikoita paossa on kyllä jäänyt mieleen....:D