Onko joku saanut Elisa-l a a j akaistan toimimaan Vistan kanssa?
Muutama tunti keskusteltu tuen kanssa,vaan ei toimi!
Onko joku tavannut asennusohjeita netissä, kun Elisa ei osaa auttaa, taivastelee uutta vistaa vaan ja lupailee tutkia testikoneellaan kun kerkiää.
Muutama tunti keskusteltu tuen kanssa,vaan ei toimi!
Onko joku tavannut asennusohjeita netissä, kun Elisa ei osaa auttaa, taivastelee uutta vistaa vaan ja lupailee tutkia testikoneellaan kun kerkiää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen käyttänyt Vistaa iMacissa ja MacBook Prossa Elisan laajakaistan kanssa langattomasti ja aivan normaalisti on toiminut Applen ajureilla.
Kyllä ainakin tavallisella verkkopiuhalla pitäisi toimia välittömästi, eihän silloin tarvitse asentaa yhtään mitään joten mitään asennusohjeitakaan ei tarvita.
Mikä kone sulla on? Mulla on uusi (1kk käytössä)kannettava fujitsu siemens amilo vistalla ja lumonettilaajakaista ei toimi. Koitettiin kaverin kanssa soneraa ja ei toiminut sekään. Kävin tänään lpo:lla ja ne räpläs sitä konetta ainakin tunnin ja tiputti pois melkein kaikki suojat ja rajoitukset, eikä saanut toimimaan, sano että asenna windows uudestaan. Koneeseen on ainoastaan asennettu norton, office paketti ja yksi ostettu lasten peli. Tein mitä käskivät ja palautin tehdas asetuksille ja vi..u ei toimi vieläkään.
Koneita elisan verkossa luulisi olevan 1 - 2kpl.
Vai, mitä itse luulisit määrästä?
Tuleeko yhteys tuon nimimerkkimodeemin in vai out puolelle?
Mä tappelin myös Elisan tuen kanssa pitkään saamatta minkäänlaista apua. Kundi hoki vaan "paina sitä save all" vaikka kuinka koitin sanoa, että Elisan sivuilla olevat ohjeet ei toimi vaikka kuinka yrittäisi. Sittemmin käyttöohjeisiin on ilmestynyt päivitetyt versiot RR24:n asennuksesta ja langattoman verkon luomisesta Vistan kanssa. En ole kokeillut miten noitten ohjeiden kanssa onnistuisi, vaan monen mutkan kautta sain yhteyden toimimaan joten kuten. Yhteys tosin pätkii pahimmillaan 5min välein. Modeemissa ei ole vikaa, sen vaihdoin eilen uuteen ja ongelma jatkuu yhä. Koneessakaan ei ole vikaa. Se on siis taas LEisa mikä mättää. Harkitsen vakavasti vaihtavani Mokkulaan.