Olemme mieheni kanssa harr. menkkojen jälk. muutamia kertoja harr. seksiä ilman kumia.
Yritämme vauvaa, mutta nyt on ollut yhdyntöjen jälkeen vähän maha kipeä, aina välillä vähän sattuu/kipee.
Enhän nyt sentäs vielä voi raskaana olla?
Yritämme vauvaa, mutta nyt on ollut yhdyntöjen jälkeen vähän maha kipeä, aina välillä vähän sattuu/kipee.
Enhän nyt sentäs vielä voi raskaana olla?
Vastaukset 2
Vanhimmat
kuinka kauan viimeisistä kuukautisista on. Noh, yleisimmät alkuraskauden oireet ovat rintojen arkuus ja painontunne alavatsassa (ei siis kipuilu), toisaalta usein kuulee ns. kiinnittymiskivuista, jotkut sanovat tutnevansa alkion kiinnittymisen kohtuun kipuiluna.
Seksin harrastamiseen liittyen kivuilla tuskin on mitään tekemistä raskauden kanssa suuntaan tai toiseen. Normaalisti alkanut raskaus ei tunnu kipuna seksin ytheydessä tai jälkeen.
Raskaushan on mahdollinen kun ovulaatio tapahtuu, todennäköisimmin kaksi viikkoa viimeisten kuukautisten alkamisesta suurinpiirtein. Siitä vajaat pari viikkoa eteenpäin tapahtuu kiinnittyminen, minkä jälkeen raskaustestissäkin mitattavaa hormonia alkaa erittyä. Tämä on aikaisin ajankohta millekään oireille, siis nelisen viikkoa viimeisten kuukautisten alkamispäivästä.
Tosiaalta kierto VOI vaihdella, ei se ole aina lukkoonlyödyn sama.
***
pidä paikkaansa. olen kaksi kertaa tullut raskaaksi kuukautisten aikana,loppuvaiheessa kuitenkin.
toisella kerralla tein testin jo kolme päivää ennen kuin olisi kuukautisten pitänyt alkaa. rintoja aristi jne. eli siis selvät merkit raskaudesta.