lapsettomuus/miehen siittiöt

taru-82

Hei!

Elkää ihmeessä luovuttako jos teidän mieheltä ei löydy siittiöitä. Meillä ei löytynyt yhtään! MUTTA, nykyäänhän on mahdollista ottaa miehen kiveksistä suoraan kudosnäyte, eli kives-biobsia (olikohan tuo se hieno nimi) josta läytyy siittiöitä jos siittiöiden tuotanto on miehellä kunnossa. Meillä ei tosiaankaan läytynyt sperma näytteestä yhtään mitään, mutta biobsiasta löytyi paljon liikkuvia. tällä hetkellä olemme ivf hoidossa ensimmäistä kertaa. hoitona on ollut pitempi hoito kaava. Tähän asti mennyt ihan ok. Ei oo ollut mitään sivuvaikutuksia. huomenna olisi 3 ultra josta näkee taas mitä pistokset on saanu aikaan.. Ja huomen pitäs selvitä sit punktio päivä..Vähän meinaa hermostuttaa..!

3

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biopsiassa...

      Niin eli tänään oltiin ja tuloksia saa muutaman päivän sisällä. Mieheltä napattiin 5 koepalaa ja jestas tuo oli kipeenä sen 1,5 tuntia mitä piti olla vaakatasossa toipumassa :o

      Taru-82: Miten teille tehään ivf, jos kerran siittiöt piti ettii biopsian avulla? Mä luulin että silloin tehään _aina_ icsi?

      Oliko teillä verikokeissa kaikki kunnossa? Siis hormonit ja kromosomikokeet hyvät?

      • taru-82

        Heips!

        Siis on se meidän hoito se ICSI. Menee itekki sekasin nois termeis..
        Me ollaan hoidossa yksityisellä ja saatiin heti tieto et löytykö sieltä kudos näytteestä mitään.. On kai meil ollu kaikki verikokeet kunnos kun eivät ole puhuneet mitään. Enkä ole itekkään edes hoksannut kysellä. Oottako te hoidos yksityisellä vai julkisella?
        Jep, tänään tosiaan kävin 3 ultrassa ja munarakkulat näytti siltä et maanantaina päästään punktioon. Tänään enää puregonia ja sumua, huomen sit irrotuspiikki. Käskivät olla hissukseen ja juomaan paljon nestettä ettei tule hyperstimulaatiota munasarjoihin..


      • tuloksia :/
        taru-82 kirjoitti:

        Heips!

        Siis on se meidän hoito se ICSI. Menee itekki sekasin nois termeis..
        Me ollaan hoidossa yksityisellä ja saatiin heti tieto et löytykö sieltä kudos näytteestä mitään.. On kai meil ollu kaikki verikokeet kunnos kun eivät ole puhuneet mitään. Enkä ole itekkään edes hoksannut kysellä. Oottako te hoidos yksityisellä vai julkisella?
        Jep, tänään tosiaan kävin 3 ultrassa ja munarakkulat näytti siltä et maanantaina päästään punktioon. Tänään enää puregonia ja sumua, huomen sit irrotuspiikki. Käskivät olla hissukseen ja juomaan paljon nestettä ettei tule hyperstimulaatiota munasarjoihin..

        Me ollaan julkisella puolella vielä toistaiseksi, kun ei ole ollut rahaa siirtyä yksityselle ja ajateltiin kattoa nyt tämä biopsia julkisen kautta, kun maksaa vaan polimaksun verran.

        Saatiin nollasiittiönäytteen jälkeen 8 kuukauden päähän tuo biopsia-aika. Asiaa lykkäsi muutamalla kuukaudella mieheltä löydetty kilpirauhasen toimintahäiriö, johon aloitettiin lääkekuuri ja veriarvot seurattiin normaalitasolle, ennen biopsialähetettä.

        Onnea punktioon ja siirtoon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      263
      6366
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      57
      3004
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      66
      2804
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2272
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1789
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      165
      1465
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1444
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      26
      1372
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1321
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1027
    Aihe