Kani hiekkalaatikolle

Kuinka olette saaneet opetettua pupunne käymään hiekkalaatikolla tarpeillaan? Eivät tee tarpeitaan huoneistoon, mutta häkki on jatkuvasti törkyinen, enkä halua pitää pupuja papanoiden ja pissojen seassa. Osaako joku neuvoa?
2221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on molemmmat kanit oppineet helposti käyttämään vessalaatikkoa. N. 5 kuukautisena poistin häkistä purut ja laitoin maton ja nurkkaan pissalaatikon, johon laitoin vanhoja pissapuruja ja papanoita. Kävin lakaisemassa papanat matolta joka päivä pois ja laitoin vessaan. Parin ekan viikon aikana pupu saattoi käydä toisessakin häkin nurkassa pissalla. Mutta pesin sen nurkan puhtaaksi ja otin vielä pissan hajun etikalla pois. Mutta tosiaankin, meillä oppi molemmat kahdessa viikossa täysin käyttämään pelkkää vessaa.

Nyt kun tytöllä on murrosikä, niitä papanoita löytyy huoneesta, mutta nehän on helppo siivota.

Äänestä
  • Itse olen saanut kaikki kanini käyttämään laatikkoa ja vaikka osat laittaa kuinka vastaan, niin olen onnistunut huijaamaan. Heinää wc-laatikkoon niin on alkanut pikku hiljaa tavara laatikkoo menemään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


annait kirjoitti:

Kuinka olette saaneet opetettua pupunne käymään hiekkalaatikolla tarpeillaan? Eivät tee tarpeitaan huoneistoon, mutta häkki on jatkuvasti törkyinen, enkä halua pitää pupuja papanoiden ja pissojen seassa. Osaako joku neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu