Onko Suomella varaa vähentää poliiseja?
Poliisissa joudutaan vähentämään väkeä 600–700 henkilötyövuoden verran valtionhallinnon tuottavuusohjelman takia, arvioi Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Yrjö Suhonen. Vähennys ei voi Suhosen mukaan olla vaikuttamatta kenttätyöhön ja rikostutkintaan.
Poliisilaitoksia lakkautetaan nykyisestä 90 laitoksesta 30 laitokseen.
Helsingin sanomat uutisoi eilen että rikollisuus on kasvanut taas 8% edelliseen vuoteen verrattuna.
Kuka takaa kansalaisten turvallisuuden, kun nykyäänkin häkeen soitattessa poliisitehtävät menevät jonoon ja poliisipartiota saa odotella aivan liian pitkään?
-Janne
Poliisissa joudutaan vähentämään väkeä 600–700 henkilötyövuoden verran valtionhallinnon tuottavuusohjelman takia, arvioi Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Yrjö Suhonen. Vähennys ei voi Suhosen mukaan olla vaikuttamatta kenttätyöhön ja rikostutkintaan.
Poliisilaitoksia lakkautetaan nykyisestä 90 laitoksesta 30 laitokseen.
Helsingin sanomat uutisoi eilen että rikollisuus on kasvanut taas 8% edelliseen vuoteen verrattuna.
Kuka takaa kansalaisten turvallisuuden, kun nykyäänkin häkeen soitattessa poliisitehtävät menevät jonoon ja poliisipartiota saa odotella aivan liian pitkään?
-Janne
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tarkoituksenani oli hakea poliisiammattikorkeakouluun lukion jälkeen mutta pitääpi miettiä asiaa uusiksi kun tälläisiä kohtuuttomia muutoksia tehdään ja poliisien työllisyystilanne ei varmasti ainakaan parane.
Ei voi kuin ihmetellä mikä järki tälläisissä päätöksissä on, tietenkin raha mutta kyllä nyt säästetään väärästä paikasta ja kansalaisten kustannuksella tietenkin.
Monissa muissa maissa poliisinvirkoja lisätään ja budjettia nostetaan mutta suomessa toimitaan näköjään aivan toisella tavalla.
...on jo mennyt ettei vakinaista virkaa tahdo saada, väärässä paikassa todellakin tehdään säästöjä.
Mutta sinullekin totean, että älä missään nimessä usko, että 600 virkaa lakkautetaan, ei näin tule tapahtumaan. Tuolla spekuloinnilla on saatu herätetyksi tärkeä keskustelu.
600 poliisi viran lakkauttaminen on se minivaatimus!
Jokainen poliisi ja organisaation tunteva tietää ”sisäisen salaisuuden” = käytännössä puhutaan lähes 950 viran lakkauttamisesta!
Se on totuus ikävä kyllä!
on paljon ilmaa välissä kun nyt todetaan että joutavat lähteä nuo tyhjänpäiväiset vakanssit. hyvä näin, taputetaan karvaisia käsiä
...kommentoida tuohon kun ei tiedä kuinka asian sanoisi; jos sanon vaikkapa näin, että olen keskustellut tästä asiasta sellaisten ihmisten kanssa jotka näitä asioita käsittelevät ja niistä päättävät. Eli toki kaikki tieto, tulee se mistä vaan, on spekulaatiota, mutta kyllä silti haluan ajatella tästä asiasta positiivisesti.
huijataan hyväksymään joukkoirtisanomiset jollain "valtionhallinnon tuottavuusohjelmalla", joista saadut säästöt menevät kuitenkin poliitikkojen ja virkamiesten eteuihin ja luksuselämään, eivät veronalennuksiin.
Kun väki valuu etelään, niin mitä niillä tyhjillä korpiseuduilla poliisilla tehdään. Jos poliisien vakansseja ei voi siirtää väen mukana, niin lopetettakoon tai ainakin vähennettäköön!
otetaan käyttöön korpilaki. Eli rantarisukossa käyttäminen on erittäin tehokas konsti rötöstelijöiden kuriin saamiseen.
http://www.aretalogia.com/korpilaki.html
Lisättäköön vielä, että nykyinen yhteiskuntamme on todella sairas yhteiskunta, joka jättää kansalaiset heitteille kaikilla tahoilla. "Kustannussäästöt" on nykyisten vallanpitäjien pakkomielle ja sen nimissä vähennetään sairaanhoitajien määrää, vähennetään poliisipiirejä ja poliisien vakansseja, lakkautetaan lautamiehet käräjäoikeuksista ym. ym. ym.
Eli mihin tämä johtaa? Johtaa täydelliseen turvattomuuteen, oikeudettomuuteen ja kaaokseen.
Siellä pyssykylässä on tainnut olla joskus liikaa poliiseja ja liian vähän tosi töitä näille. Olen joskus lukenut kuinka ovat sinun kimpussasi olleet ja mistä alkujaan kaikki alkoi kohdallasi. Mielestäni on oikein hyvä, että vähentävät näitä juokaleita ja laittaisivat nämä jäljelle jääneet tosi toimiin.
Oletko vaivautunut lukemaan ihan loppuun asti mitä aikaisemmin luit? Höpöjä.