Törmäsin aikoinani mikrobiologian tutkimukseen jossa todistettiin että bakteerit voivat saada MRSA- toleranssista vastaavat geenit vaatteissa eläviltä "alkueläimiltä" - jonkinlaisia yksisoluisia tms. Toisaalta Jenkkilässä on tajuttu että yllättävän monella lapsella on MRSA- bakteerikantoja limakalvoillaan. Eli kaiketi ne leviävät arkipäiväisissä puitteissa esim. flunssan yhteydessä. (Että, julkinenliikenne kunniaan; saa Tubit, flunssat ja MRSA:an kaupanpäälle.)
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Törmäsin aikoinani mikrobiologian tutkimukseen jossa todistettiin että bakteerit voivat saada MRSA- toleranssista vastaavat geenit vaatteissa eläviltä "alkueläimiltä" - jonkinlaisia yksisoluisia tms.
Toisaalta Jenkkilässä on tajuttu että yllättävän monella lapsella on MRSA- bakteerikantoja limakalvoillaan. Eli kaiketi ne leviävät arkipäiväisissä puitteissa esim. flunssan yhteydessä.
(Että, julkinenliikenne kunniaan; saa Tubit, flunssat ja MRSA:an kaupanpäälle.)