valot koelaudassa

Minua häiritsee kirkas orassi valo, joka syttyy automaati-ilmastoinnin ja matkamittarin näyttöön
kun auton käynnistää.Samoin ajovalojen vihreä merkkivalo, joka palaa aina.
Kysynkin nyt, onko kukaan saanut valoja jollakin konstilla toimimaan siten, että valot syttyy vain
kun kun ajovalot laitetaan erikseen päälle.
Autona Ceed SW
52184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ne, paitsi mulla palaa vain se matkamittarin valo, kun on karvalakkimalli=LX.
Ylimmän näytön sammutan usein pois tarpeettomana, siis ajotietokone/kalenteri/kello jne.
Matkamittarin eteen voi laittaa vaikka navigaattorin (tarpeeksi pieni), niin ei häiritse.
Ajelin tänään kakslitrasella, jossa noi kertomasi näkyivät palavan.
Tottumiskysymys.

Äänestä

koelaudan valoja ainakin himmentää. Säätö toimii kun ajovalot ovat päällä ja nehän voi olla aina käännettynä päälle sillä automatiikkahan ne sammuttaa ja sytyttää. Se vähän hämää että mittariston valot sammuvat vasta kun avaat oven eikä silloin kun otat avaimen pois virtalukosta.

Äänestä
  • Edellisessä oli mittarivalojen säätö, montakohan kertaa tulikaan säädeltyä. Ehkä pari ja jäi sopivaksi.

    Äänestä

  • kuten LX kirjoitti:

    Edellisessä oli mittarivalojen säätö, montakohan kertaa tulikaan säädeltyä. Ehkä pari ja jäi sopivaksi.

    Minä olen noihin mittarivaloihin tottunut, eivätkä ne häiritse. Muutama vuosi sitten minulla oli Citroen C3 ja siinä oranssi valaistus täytyi aina laittaa himmeimmälle pimeässä ajaessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirkas oranssi kirjoitti:

Minua häiritsee kirkas orassi valo, joka syttyy automaati-ilmastoinnin ja matkamittarin näyttöön
kun auton käynnistää.Samoin ajovalojen vihreä merkkivalo, joka palaa aina.
Kysynkin nyt, onko kukaan saanut valoja jollakin konstilla toimimaan siten, että valot syttyy vain
kun kun ajovalot laitetaan erikseen päälle.
Autona Ceed SW

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu