Käyn silloin tällöin lukemassa noitten sijareitten puolta et mitä ne löpisee.
Sori toniak mut mun mielestä sait vääriä vastauksia. Sulla on huoltajana pakko saada kaikki tieto sairaalasta jos pyydät. Sijarit on vääräs. Mä olen saanut aina kaikki tiedot ku olen soittanu vaik likka on ollu huostas jo kolme vuotta.
Mitäs miel muut on?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4000000000000041&posting=22000000032058692
Sori toniak mut mun mielestä sait vääriä vastauksia. Sulla on huoltajana pakko saada kaikki tieto sairaalasta jos pyydät. Sijarit on vääräs. Mä olen saanut aina kaikki tiedot ku olen soittanu vaik likka on ollu huostas jo kolme vuotta.
Mitäs miel muut on?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4000000000000041&posting=22000000032058692
Vastaukset 4
Vanhimmat
Laitoin sen viestin tarkoituksella sijais-puolelle. Halusin nähdä miten heitä on sos.virkailija käskenyt toimimaan.
Mutta yhdestä vastauksesta voisin kinata vastaan: sairaala ei saa antaa tietoja...
Olemme pyytäneet suullisesti ja kirjallisesti tietoja ja kaikki paperit on tulleet. Ja syy miksi saamme: olemme huoltajia ja meillä on oikeus lapsemme tietoihin, samoin ovat sairaalassa sanoneet, paitsi nyt...???
Kyllä saa, koska itsekkin olen niitä hakennut ja vaatinnut,myös kouluista,sosiaalitoimistosta, psykiatrioilta..ym. Olen käyttännyt asiakirja vaatimusta lain kera joka on todella tehokas ja kannattaa tehdä itselleen alkuperäinen ja sille jolta vaadit saada paperit niin viet kopion mutta ota molemmat paperit mukaan jotta saat vastaanottajan allekirjoituksen!Jos et 3kk aikana saa näitä vaatimiasi pepereita niin mene poliisin puheille niin he sitten hakevat ne! Laitan tähän esimerkin Tai lähinnä mallin!
Henkilötietolaki Kuudesluku 26§ Nojalla vaadin kaikki xxxxxx koskevat asiapaperit kirjallisena kopioituna."Tahon nimi josta olet hakemassa kyseisiä papereita".
Asiapapereiden vaatija:
"Sinun nimesi sukunimesi"
Kopioidut asiapeperit on lähetettävä osoitteeseen:
"Oma osoitteesi"
Asiapapereiden on oltava perillä , , ,2008 mennessä.
(Lapsen suostumus ja allekirjoitus jos hän on 12v)
Paikkakunta , , ,2008 allekirjoitus(lapsen)
paikkakunta , , ,2008 allekirjoitus (omasi)
Asiakirja vaatimuksen vastaanottaja:
paikkakunta , , ,2008 allekirjoitus(vastaanottajan)
7 §
Alaikäisen potilaan asema
Alaikäisen potilaan mielipide hoitotoimenpiteeseen on selvitettävä silloin, kun se on hänen ikäänsä ja kehitystasoonsa nähden mahdollista.
Jos alaikäinen ikänsä ja kehitystasonsa perusteella kykenee päättämään hoidostaan, häntä on hoidettava yhteisymmärryksessä hänen kanssaan.
Jos alaikäinen ei kykene päättämään hoidostaan, häntä on hoidettava yhteisymmärryksessä hänen huoltajansa tai muun laillisen edustajansa kanssa.
.....
9 §
Tiedonsaantioikeus ja toimivalta
Potilaan laillisella edustajalla taikka lähiomaisella tai muulla läheisellä on 6 §:n 2 ja 3 momentissa tarkoitetussa tapauksessa oikeus saada kuulemista ja suostumuksen antamista varten tarpeelliset tiedot potilaan terveydentilasta. (9.4.1999/489)
Jos alaikäinen potilas ikäänsä ja kehitystasoonsa nähden kykenee päättämään hoidostaan, hänellä on oikeus kieltää terveydentilaansa ja hoitoansa koskevien tietojen antaminen huoltajalleen tai muulle lailliselle edustajalleen.
Edellä 5 §:n 1 ja 2 momentissa tarkoitettu selvitys on 7 §:n 2 momentissa tarkoitetussa tapauksessa annettava alaikäisen potilaan huoltajalle tai muulle lailliselle edustajalle.
Alaikäisen tai 6 §:n 2 momentissa tarkoitetun potilaan huoltajalla tai muulla laillisella edustajalla ei ole oikeutta kieltää potilaan henkeä tai terveyttä uhkaavan vaaran torjumiseksi annettavaa tarpeellista hoitoa. (9.4.1999/489)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19920785
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4000000000000041&posting=22000000032154356
Siis
lastensuojeluviranomainen ei ole yhdenkään huostaanotetun ja sijoitetun lapsen eikä nuoren huoltaja!