Tietääkö kukaan minne tai miten voi kierrättää vanhoja cd/dvd-levyjä? Eli sinkkuja, poltettuja levyjä, yms... Robbie Williamsin levyt meneevät asfaltiksi Kiinaan, ni pystyykö tavan talliainen kierrättämään omia levyjään hyötykäyttöön?
Vastaukset 11
- yksi, löytyi
google cd crossing hakusanoilla.
http://cdcrossing.twoday.net/ - Kulkukoira
Energiajätteeseen ei saa laittaa
* PVC-muovi (alla kerrotaan PVC-muovin tunnistamisesta)
* Muovit, jotka on merkitty numerotunnuksella 07 ja alla kirjain O
* ongelmajätettä
* painekyllästettyä puuta
* biojätettä
* metalleja
* alumiinia sisältäviä materiaaleja kuten foliovuorattuja sipsipusseja ja –purkkeja, mehutölkkejä, makkaranpaistopusseja, kahvipaketteja
* CD/DVD-levyjä
http://www.helsinki.fi/jarj/symbioosi/kierratys/energia.html- iltsu2
Kulkukoira tuossa äsken mainitsikin mitä energiajakeeseen ei saa laittaa. Listassa oli mainittu cd/dvd-levyt, jotka kuitenkin on mainittu YTV lajitteluoppaassa Sen sijaan listassa mitä energiajakeeseen saa laittaa on mainittu:
* atk-disketit (korput)
* CD/DVD-levyt koteloineen
* elintarvikkeiden, kuten juustojen ja leikkeleiden, muovikääreet
* elintarvikkeiden muoviset pakkaukset huuhdeltuina, kuten kuten viili- ja jogurttipurkit, voi- ja margariinirasiat
* kertakäyttökumihansikkaat, jos ne ovat lateksi- tai nitriilihansikkaita
* kiriste- ja kutistemuovit
* muovia ja paperia sisältävät pakkaukset
* muovikanisterit ja -sangot, ämpärit
* muovikannet ja -korkit
* muovikassit, -pussit ja -kelmut
* muovinarut
* muovipullot, kuten kertakäyttöiset virvoitusjuoma-, mehu-, pesuaine- ym. pullot (pantilliset pullot palautukseen!)
* muoviset kertakäyttöastiat
* muoviset pakkausalustat ja -kotelot
* muovivanteet (pätkittyinä)
* pienet muoviesineet kuten tiskiharjat, kynien muovikuoret
* styroksi (kalalaatikot poikkeuksellisesti sekajätteeseen)
* vaahtomuovi
* valokuvat ja negatiivit
* virvoitusjuomakorit
# Kartonki, joka ei kuulu keräyskartongin joukkoon
* likaantunut, kostea pahvi ja kartonki
* märkälujakartonki
* kaikki pahvi ja kartonki vain, jos niille ei ole järjestetty erillistä keräystä
# Paperi, joka ei kuulu keräyspaperin, keräyskartongin tai biojätteen joukkoon
* itsejäljentävä paperi
* julisteet
* karkkipaperit
* lahja-, kääre- ja pakkauspaperit
* liimautuvat muistilaput
* muovi- ja vahapinnoitettu paperi
* osoite- ja muut pikkutarrat sekä niiden taustapaperit
# Puu, joka ei kuulu keräyspuun joukkoon
* kutterinpuru, sahanpuru
* pikinen puu
* puurakenteet, joissa polypropeeni- tai polystyreenimuovia, laminaattipäälysteinen puu
* puurakenteiset huonekalut, joissa tekstiilipehmusteet
* EI kuitenkaan painekyllästetty puu
# Vaatteet ja tekstiilit
* EI kuitenkaan PVC-muovisia, nahkaa tai keinonahkaa eikä jalkineita
Eli tällainen tarkennus vielä keskusteluun...
- Musiikinkuuntelija
Kuuntelukelvollisia levyjä ei kannata tuhota. Lahjoita vaikka jollekin, joka saattaisi vielä kuunnella. En tiedä, ottaako kirjastot niitä vastaan lainattavaksi muille.
Levyn materiaali on polykarbonaattia ja alumiinia. Itse poltetuissa levyissä lisäksi vähän muita aineita (esim. sininen aine pinnalla). - muuttamassa
CD- ja DVD-levyt ovat polykarbonaattimuovia, joissa on ohut alumiinipinnoite. 1.1.2012 alkaen levyt suositellaan laitettaviksi sekajätteeseen energiajätteen sijaan.
YTV:n sivuilta - eva balogh
Pitäisi olla sama mieltä joka paikkassa:
Tässä cd levystä:http://www.helsinki.fi/jarj/symbioosi/kierratys/energia.html
ja tässä samasta:http://www.tsj.fi/fi/lajittelu/omaan-jateastiaan-tai-kierratyspisteeseen/polttokelpoinen-jate/ - kävisiköhän?
Uusiokäyttöön vaikka Suonenjoen mansikaviljelmille linnunpelättimiksi. Tai räpellä itse niistä muodikas kattovalaisin. Tai näkösuoja ikkunaan.
- cdlevythyotokayttoon
CD-levyt toimivat mainiosti kannettavan tietokoneen wlan-vastaanoton tehostajina pienellä virittelyllä. Levyistä voi askarrella myös lataustelineen Apple-laitteille. Kierrätyksessä ovat rajana vain kekseliäisyys ja mielikuvitus.
http://musatekniikka.blogspot.fi/2013/05/vinkki-ylimaraiset-cd-ja-dvd-levyt.html - Kaiken kierrättäjä
Cd-levyistä voi tehdä kauniita himmeleitä (kts. ohjeita netistä) tai käyttää linnunpelokkeena marjapensaissa.
- setäeino
Ytv ja ytv, on tässä maassa muitakin jätteenkäsittelijöitä kuin ytv. Ainakin meillä paikallinen jätefirma hyväksyy poltettavaan jätteeseen biojätteet ja cd-levyt. Ainoastaan pvc-muovia ei saa / saisi laittaa. Kuka nyt aikusten oikeesti alkaa selvittämään jotain rikkinäistä lelua, mitä muovia se sisältää, roskiin se menee. Kyllä ne siellä polttolaitoksessa palaa, myös se cd-levyn seitinohut alumiinikalvo. Lasit lasinkeräykseen, metalli metallikeräykseen, ja biojäte kompostiin tms jos on, ja jos ei ole niin palaa se ruokakin siellä seassa. Kerran jätefirma sen on hyväksynyt. On ilmeisesti polttolaitos vähän uudempaa ja parempaa teknologiaa kuin siellä Hellsingissä ytv:llä. Eli ei tartte niin hirveästi lajitella kun kyllä ne sielä kuitenkin palaa. Energiajae on siis tässä mielessä eri kuin poltettavajäte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3911453- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37726Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29674- 50642
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht381607- 63543
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474