CD/DVD-levyjen kierrätys?

Kierrätystä ilmassa

Tietääkö kukaan minne tai miten voi kierrättää vanhoja cd/dvd-levyjä? Eli sinkkuja, poltettuja levyjä, yms... Robbie Williamsin levyt meneevät asfaltiksi Kiinaan, ni pystyykö tavan talliainen kierrättämään omia levyjään hyötykäyttöön?

11

15534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi, löytyi
    • Kulkukoira

      Energiajätteeseen ei saa laittaa

      * PVC-muovi (alla kerrotaan PVC-muovin tunnistamisesta)
      * Muovit, jotka on merkitty numerotunnuksella 07 ja alla kirjain O
      * ongelmajätettä
      * painekyllästettyä puuta
      * biojätettä
      * metalleja
      * alumiinia sisältäviä materiaaleja kuten foliovuorattuja sipsipusseja ja –purkkeja, mehutölkkejä, makkaranpaistopusseja, kahvipaketteja
      * CD/DVD-levyjä

      http://www.helsinki.fi/jarj/symbioosi/kierratys/energia.html

      • iltsu2

        Kulkukoira tuossa äsken mainitsikin mitä energiajakeeseen ei saa laittaa. Listassa oli mainittu cd/dvd-levyt, jotka kuitenkin on mainittu YTV lajitteluoppaassa Sen sijaan listassa mitä energiajakeeseen saa laittaa on mainittu:

        * atk-disketit (korput)

        * CD/DVD-levyt koteloineen

        * elintarvikkeiden, kuten juustojen ja leikkeleiden, muovikääreet
        * elintarvikkeiden muoviset pakkaukset huuhdeltuina, kuten kuten viili- ja jogurttipurkit, voi- ja margariinirasiat
        * kertakäyttökumihansikkaat, jos ne ovat lateksi- tai nitriilihansikkaita
        * kiriste- ja kutistemuovit
        * muovia ja paperia sisältävät pakkaukset
        * muovikanisterit ja -sangot, ämpärit
        * muovikannet ja -korkit
        * muovikassit, -pussit ja -kelmut
        * muovinarut
        * muovipullot, kuten kertakäyttöiset virvoitusjuoma-, mehu-, pesuaine- ym. pullot (pantilliset pullot palautukseen!)
        * muoviset kertakäyttöastiat
        * muoviset pakkausalustat ja -kotelot
        * muovivanteet (pätkittyinä)
        * pienet muoviesineet kuten tiskiharjat, kynien muovikuoret
        * styroksi (kalalaatikot poikkeuksellisesti sekajätteeseen)
        * vaahtomuovi
        * valokuvat ja negatiivit
        * virvoitusjuomakorit

        # Kartonki, joka ei kuulu keräyskartongin joukkoon

        * likaantunut, kostea pahvi ja kartonki
        * märkälujakartonki
        * kaikki pahvi ja kartonki vain, jos niille ei ole järjestetty erillistä keräystä

        # Paperi, joka ei kuulu keräyspaperin, keräyskartongin tai biojätteen joukkoon

        * itsejäljentävä paperi
        * julisteet
        * karkkipaperit
        * lahja-, kääre- ja pakkauspaperit
        * liimautuvat muistilaput
        * muovi- ja vahapinnoitettu paperi
        * osoite- ja muut pikkutarrat sekä niiden taustapaperit

        # Puu, joka ei kuulu keräyspuun joukkoon

        * kutterinpuru, sahanpuru
        * pikinen puu
        * puurakenteet, joissa polypropeeni- tai polystyreenimuovia, laminaattipäälysteinen puu
        * puurakenteiset huonekalut, joissa tekstiilipehmusteet
        * EI kuitenkaan painekyllästetty puu

        # Vaatteet ja tekstiilit

        * EI kuitenkaan PVC-muovisia, nahkaa tai keinonahkaa eikä jalkineita


        Eli tällainen tarkennus vielä keskusteluun...


    • Musiikinkuuntelija

      Kuuntelukelvollisia levyjä ei kannata tuhota. Lahjoita vaikka jollekin, joka saattaisi vielä kuunnella. En tiedä, ottaako kirjastot niitä vastaan lainattavaksi muille.

      Levyn materiaali on polykarbonaattia ja alumiinia. Itse poltetuissa levyissä lisäksi vähän muita aineita (esim. sininen aine pinnalla).

    • muuttamassa

      CD- ja DVD-levyt ovat polykarbonaattimuovia, joissa on ohut alumiinipinnoite. 1.1.2012 alkaen levyt suositellaan laitettaviksi sekajätteeseen energiajätteen sijaan.

      YTV:n sivuilta

    • eva balogh
    • kävisiköhän?

      Uusiokäyttöön vaikka Suonenjoen mansikaviljelmille linnunpelättimiksi. Tai räpellä itse niistä muodikas kattovalaisin. Tai näkösuoja ikkunaan.

    • cdlevythyotokayttoon
    • Kaiken kierrättäjä

      Cd-levyistä voi tehdä kauniita himmeleitä (kts. ohjeita netistä) tai käyttää linnunpelokkeena marjapensaissa.

    • setäeino

      Ytv ja ytv, on tässä maassa muitakin jätteenkäsittelijöitä kuin ytv. Ainakin meillä paikallinen jätefirma hyväksyy poltettavaan jätteeseen biojätteet ja cd-levyt. Ainoastaan pvc-muovia ei saa / saisi laittaa. Kuka nyt aikusten oikeesti alkaa selvittämään jotain rikkinäistä lelua, mitä muovia se sisältää, roskiin se menee. Kyllä ne siellä polttolaitoksessa palaa, myös se cd-levyn seitinohut alumiinikalvo. Lasit lasinkeräykseen, metalli metallikeräykseen, ja biojäte kompostiin tms jos on, ja jos ei ole niin palaa se ruokakin siellä seassa. Kerran jätefirma sen on hyväksynyt. On ilmeisesti polttolaitos vähän uudempaa ja parempaa teknologiaa kuin siellä Hellsingissä ytv:llä. Eli ei tartte niin hirveästi lajitella kun kyllä ne sielä kuitenkin palaa. Energiajae on siis tässä mielessä eri kuin poltettavajäte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      177
      6660
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2382
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2129
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1403
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      117
      1389
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1029
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      924
    Aihe