eli minkälaisia häiriöitä tulee jos on virranjakajassa oleva alipainesäädin rikki?
eikö jaksa mennä ylämäkeen ja lähteä kun painaa kaasua?
eikö jaksa mennä ylämäkeen ja lähteä kun painaa kaasua?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...myöhäiselle ja kyllä se mielestäni näkyy esim. tyhjäkäynnin tippumisena ja tietysti myös tehojen puutteena. Pystyt toteamaan sen alipainesäätimen kalvon kunnon vaikkapa puhaltamalla/imaisemalla...jos ei huulet ylety niin käytä apuna letkua:)
Oireina moottorin huomattavan heikko teho kiihdytyksissä ja nopeuksilla sanotaan alle 110 km/h. Huippunopeus pysyy ennallaan. Heikon tehon ohella kulutus normaaliajossa kasvaa jopa useilla litroilla. Sytytyksellä on perusennakko jonka vuoksi tyhjäkäynti pysyy normaalina. Virranjakajassa on kaksi rinnakkaista säätöjärjestelmää. Keskipakosäätö ja alipainesäätö. Keskipakosäädön ansiosta esim huippunopeus pysyy ennallaan vaikka alipainerasian kalvo olisi rikki. Edellä mainitut sillä edellytyksillä että jakaja muutoin on kunnossa. Että ei ole ruostunut tai likaantunut.
kokeilla tuota imaisu juttua.oireet samat omassa autossa.sen olisin vielä kysynyt,että kun jakajan kanneessa on reiät niin eikös ne pidäkin olla että alipainesäädin toimisivai mitä reikiä ne ovat?
Jos tarkoitat alipainekellossa olevia reikiä,niin ne on tarpeelliset. Toisella puolella kalvoa on alipaine ja toisella puolen normaali ilmanpaine. Jakajan kannessa olevat reiät ovat yleensä tuuletusta varten.
Eli miten sen toiminnan voi testata? Päästääkö se ilmaa lävitseen vai mikä juttu siinä on? Voiko sitä testata ilman puhaltelua esim. koneen käydessä?
Alipaineletku kellolta irti ja kytket kelloon toisen letkun josta imet. Tunnet kyllä onko imussa vastusta vai tuleeko ilma läpi. Tätä varten ei koneen tarvitse käydä. Alipainepumppu ja -mittari on parempi testiväline,harvemmalla kotoa kuitenkaan sitä löytyy