Minulla on sekarotuinen urospentu, husky/collie yhdistelmä. Rotujen aikuispainot molemmilla roduilla on noin 24-30kg. Syötän pennulleni NutroChoicen Large breed -penturuokaa, eli isoille roduille tarkoitettua sapuskaa. Sitä suositellaan roduille, joiden aikuispaino on 28 kilosta ylöspäin, eli pentuni lienee aikuisena juuri niillä rajoilla. Onko valinta oikea, vai voiko pentu esimerkiksi saada ruuasta liikaa energiaa, kun ei varsinaisesti ole isorotuinen, vaan siinä on keskikokoisia rotuja? Hoikkana se on ainakin pysynyt kun olen noudattanut suositusmääriä.
koiran koko & ruokinta
mischa-
2384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tarvis mittää large breediä... jos liikut sen kanssa paljon (n.15kilsaa päivässä) niin aktiivista ruokaa voit antaa.. mutta huskyt nyt ei paljoo syökkään .. n.7-9kk ikäsenä "lopettaa" syömisen.. siis rupee nirsoileee ja saattaa olla monta päivää syömättä, älä huolestu.
huskythän niinku collietkin on hoikkia.. siis niillä ihan luut törröttää. niin melkeen pitääkin husky ei saa olla pyöree!
Joo, ei välttämättä tarvii large breedi puppya, huskyt ja colliet kumminkin alta sen 28 useimmiten. Mutta large breedin syöttämisestä ei ole mitään haittaakaan, ainakaan pentu ei kasva liian nopsaa. Mieluummin pienelle koiralle ison koiran ruokaa kuin toistepäin.