DDR

ossi

Keräilen kaikkea entiseen itä-Saksaan liittyvää tavaraa.Erityisesti autoihin liittyvää mutta muukin kiinnostaa.Jos nurkissasi lojuu jotain DDR-valmisteita,tarjoa rohkeasti.

9

775

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uula

      Alpo Rusi & bros vois myydä jotain ...

    • Kruuse

      keskusmuistikampa tässä koneessa, mutten voi sitä myydä... ei pääse sättäilemää ilman itäsaksaa.

    • Anonyymi

      Löytyy korkkaamaton pullo DDR markkinoille valmistettu Vietnamilainen viinapullo.
      Wodka EVP 14.00
      HSL. Nr 1814110
      "Auf Reisbasis
      Vinalimex Ho Chi Minh City

      • Anonyymi

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.

        täälläkin keräillään DDR-tavaraa muttei heitellä älyttömyyksiä tai päivystetä Suomi24:n päivämääriä. Väitän ettei itäsaksalainen kama ole lisääntynyt tällä välin. Suomi-juntti ei vaan tajua nenäänsä pidemmälle. Sen on kyllä näköistäkin koko maassa enkä muuta odottanutkaan mutten myöskään pyytänyt sen kaikkinaisen urpouden oksentamista päin näköä.


    • Anonyymi

      Ajattelin lukiessa että keräät auroja.
      DDR lyhenne, maanis ei ole onnellinen aloittaa.

    • Anonyymi00007

      WFR - merkkisissä työkaluissa olen huomannut jännän historiallisen detaljin. Olenko oikeilla jäljillä? Sosialistisiin maihin Suomi mukaan lukien myytiin kiintoavaimia vientiin, avoimesti valumerkinnällä WFR DDR ja kolmion sisällä ykkönen (derkku laatumerkintä). Sitten löysin Amerikan ebaysta samoja työkaluja, myös tuumaisia valumerkinnällä Made In Germany. Täsmentämättä kumpi Saksa..... Ja sama ykkönen kolmion sisällä. Kyllä länkkärit sen West Germanyn yleensä mainitsi. Olisko niin ettei Suomeen lähtevässä kamassa "ollut mitään syytä" piilottaa alkuperää, kun taas jenkeissä jonkun kylmän sodan aikaan derkkukama olis voinu olla vähän sensitiivistä?

      • Anonyymi00009

        Germany on ollut ihan oikea merkintä molemmilla "Germanyillä", ei siis mitään piilottelua, länsi-sellaiset ymmärrettävästi halusivat tuoda tuon West Germanyn esille


    • Anonyymi00008

      Samaten Artas-taskulamppuja valmistettu vaikka missä värikombinaatioissa ja logossa eroja, osassa lukee ddr ja osassa ei. Sitten on samaa lamppua Narva-merkillä. Siis se malli jota Airam tekee nyt uustuotettuna ja ledillä. Ja nyt viimeksi sama ilmiö tuli vastaan malleissa joihin menee 2R10-paristo (3 V) mitä ei vissiin edes valmisteta enää? Lituskaa kyllä saa yhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1103
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      829
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      818
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      663
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      589
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      547
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      542
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      532
    Aihe