DDR

ossi

Keräilen kaikkea entiseen itä-Saksaan liittyvää tavaraa.Erityisesti autoihin liittyvää mutta muukin kiinnostaa.Jos nurkissasi lojuu jotain DDR-valmisteita,tarjoa rohkeasti.

9

779

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uula

      Alpo Rusi & bros vois myydä jotain ...

    • Kruuse

      keskusmuistikampa tässä koneessa, mutten voi sitä myydä... ei pääse sättäilemää ilman itäsaksaa.

    • Anonyymi

      Löytyy korkkaamaton pullo DDR markkinoille valmistettu Vietnamilainen viinapullo.
      Wodka EVP 14.00
      HSL. Nr 1814110
      "Auf Reisbasis
      Vinalimex Ho Chi Minh City

      • Anonyymi

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.

        täälläkin keräillään DDR-tavaraa muttei heitellä älyttömyyksiä tai päivystetä Suomi24:n päivämääriä. Väitän ettei itäsaksalainen kama ole lisääntynyt tällä välin. Suomi-juntti ei vaan tajua nenäänsä pidemmälle. Sen on kyllä näköistäkin koko maassa enkä muuta odottanutkaan mutten myöskään pyytänyt sen kaikkinaisen urpouden oksentamista päin näköä.


    • Anonyymi

      Ajattelin lukiessa että keräät auroja.
      DDR lyhenne, maanis ei ole onnellinen aloittaa.

    • Anonyymi00007

      WFR - merkkisissä työkaluissa olen huomannut jännän historiallisen detaljin. Olenko oikeilla jäljillä? Sosialistisiin maihin Suomi mukaan lukien myytiin kiintoavaimia vientiin, avoimesti valumerkinnällä WFR DDR ja kolmion sisällä ykkönen (derkku laatumerkintä). Sitten löysin Amerikan ebaysta samoja työkaluja, myös tuumaisia valumerkinnällä Made In Germany. Täsmentämättä kumpi Saksa..... Ja sama ykkönen kolmion sisällä. Kyllä länkkärit sen West Germanyn yleensä mainitsi. Olisko niin ettei Suomeen lähtevässä kamassa "ollut mitään syytä" piilottaa alkuperää, kun taas jenkeissä jonkun kylmän sodan aikaan derkkukama olis voinu olla vähän sensitiivistä?

      • Anonyymi00009

        Germany on ollut ihan oikea merkintä molemmilla "Germanyillä", ei siis mitään piilottelua, länsi-sellaiset ymmärrettävästi halusivat tuoda tuon West Germanyn esille


    • Anonyymi00008

      Samaten Artas-taskulamppuja valmistettu vaikka missä värikombinaatioissa ja logossa eroja, osassa lukee ddr ja osassa ei. Sitten on samaa lamppua Narva-merkillä. Siis se malli jota Airam tekee nyt uustuotettuna ja ledillä. Ja nyt viimeksi sama ilmiö tuli vastaan malleissa joihin menee 2R10-paristo (3 V) mitä ei vissiin edes valmisteta enää? Lituskaa kyllä saa yhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe