DDR

ossi

Keräilen kaikkea entiseen itä-Saksaan liittyvää tavaraa.Erityisesti autoihin liittyvää mutta muukin kiinnostaa.Jos nurkissasi lojuu jotain DDR-valmisteita,tarjoa rohkeasti.

9

776

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uula

      Alpo Rusi & bros vois myydä jotain ...

    • Kruuse

      keskusmuistikampa tässä koneessa, mutten voi sitä myydä... ei pääse sättäilemää ilman itäsaksaa.

    • Anonyymi

      Löytyy korkkaamaton pullo DDR markkinoille valmistettu Vietnamilainen viinapullo.
      Wodka EVP 14.00
      HSL. Nr 1814110
      "Auf Reisbasis
      Vinalimex Ho Chi Minh City

      • Anonyymi

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.

        täälläkin keräillään DDR-tavaraa muttei heitellä älyttömyyksiä tai päivystetä Suomi24:n päivämääriä. Väitän ettei itäsaksalainen kama ole lisääntynyt tällä välin. Suomi-juntti ei vaan tajua nenäänsä pidemmälle. Sen on kyllä näköistäkin koko maassa enkä muuta odottanutkaan mutten myöskään pyytänyt sen kaikkinaisen urpouden oksentamista päin näköä.


    • Anonyymi

      Ajattelin lukiessa että keräät auroja.
      DDR lyhenne, maanis ei ole onnellinen aloittaa.

    • Anonyymi00007

      WFR - merkkisissä työkaluissa olen huomannut jännän historiallisen detaljin. Olenko oikeilla jäljillä? Sosialistisiin maihin Suomi mukaan lukien myytiin kiintoavaimia vientiin, avoimesti valumerkinnällä WFR DDR ja kolmion sisällä ykkönen (derkku laatumerkintä). Sitten löysin Amerikan ebaysta samoja työkaluja, myös tuumaisia valumerkinnällä Made In Germany. Täsmentämättä kumpi Saksa..... Ja sama ykkönen kolmion sisällä. Kyllä länkkärit sen West Germanyn yleensä mainitsi. Olisko niin ettei Suomeen lähtevässä kamassa "ollut mitään syytä" piilottaa alkuperää, kun taas jenkeissä jonkun kylmän sodan aikaan derkkukama olis voinu olla vähän sensitiivistä?

      • Anonyymi00009

        Germany on ollut ihan oikea merkintä molemmilla "Germanyillä", ei siis mitään piilottelua, länsi-sellaiset ymmärrettävästi halusivat tuoda tuon West Germanyn esille


    • Anonyymi00008

      Samaten Artas-taskulamppuja valmistettu vaikka missä värikombinaatioissa ja logossa eroja, osassa lukee ddr ja osassa ei. Sitten on samaa lamppua Narva-merkillä. Siis se malli jota Airam tekee nyt uustuotettuna ja ledillä. Ja nyt viimeksi sama ilmiö tuli vastaan malleissa joihin menee 2R10-paristo (3 V) mitä ei vissiin edes valmisteta enää? Lituskaa kyllä saa yhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      456
      925
    2. 56
      589
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      573
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      555
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      165
      535
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      232
      514
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      72
      477
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      456
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      92
      445
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      430
    Aihe