DDR

ossi

Keräilen kaikkea entiseen itä-Saksaan liittyvää tavaraa.Erityisesti autoihin liittyvää mutta muukin kiinnostaa.Jos nurkissasi lojuu jotain DDR-valmisteita,tarjoa rohkeasti.

9

778

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uula

      Alpo Rusi & bros vois myydä jotain ...

    • Kruuse

      keskusmuistikampa tässä koneessa, mutten voi sitä myydä... ei pääse sättäilemää ilman itäsaksaa.

    • Anonyymi

      Löytyy korkkaamaton pullo DDR markkinoille valmistettu Vietnamilainen viinapullo.
      Wodka EVP 14.00
      HSL. Nr 1814110
      "Auf Reisbasis
      Vinalimex Ho Chi Minh City

      • Anonyymi

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.

        täälläkin keräillään DDR-tavaraa muttei heitellä älyttömyyksiä tai päivystetä Suomi24:n päivämääriä. Väitän ettei itäsaksalainen kama ole lisääntynyt tällä välin. Suomi-juntti ei vaan tajua nenäänsä pidemmälle. Sen on kyllä näköistäkin koko maassa enkä muuta odottanutkaan mutten myöskään pyytänyt sen kaikkinaisen urpouden oksentamista päin näköä.


    • Anonyymi

      Ajattelin lukiessa että keräät auroja.
      DDR lyhenne, maanis ei ole onnellinen aloittaa.

    • Anonyymi00007

      WFR - merkkisissä työkaluissa olen huomannut jännän historiallisen detaljin. Olenko oikeilla jäljillä? Sosialistisiin maihin Suomi mukaan lukien myytiin kiintoavaimia vientiin, avoimesti valumerkinnällä WFR DDR ja kolmion sisällä ykkönen (derkku laatumerkintä). Sitten löysin Amerikan ebaysta samoja työkaluja, myös tuumaisia valumerkinnällä Made In Germany. Täsmentämättä kumpi Saksa..... Ja sama ykkönen kolmion sisällä. Kyllä länkkärit sen West Germanyn yleensä mainitsi. Olisko niin ettei Suomeen lähtevässä kamassa "ollut mitään syytä" piilottaa alkuperää, kun taas jenkeissä jonkun kylmän sodan aikaan derkkukama olis voinu olla vähän sensitiivistä?

      • Anonyymi00009

        Germany on ollut ihan oikea merkintä molemmilla "Germanyillä", ei siis mitään piilottelua, länsi-sellaiset ymmärrettävästi halusivat tuoda tuon West Germanyn esille


    • Anonyymi00008

      Samaten Artas-taskulamppuja valmistettu vaikka missä värikombinaatioissa ja logossa eroja, osassa lukee ddr ja osassa ei. Sitten on samaa lamppua Narva-merkillä. Siis se malli jota Airam tekee nyt uustuotettuna ja ledillä. Ja nyt viimeksi sama ilmiö tuli vastaan malleissa joihin menee 2R10-paristo (3 V) mitä ei vissiin edes valmisteta enää? Lituskaa kyllä saa yhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      62
      1063
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1006
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      19
      936
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      61
      874
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      208
      721
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      596
    7. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      569
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      546
    9. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      39
      525
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      38
      486
    Aihe