DDR

ossi

Keräilen kaikkea entiseen itä-Saksaan liittyvää tavaraa.Erityisesti autoihin liittyvää mutta muukin kiinnostaa.Jos nurkissasi lojuu jotain DDR-valmisteita,tarjoa rohkeasti.

9

776

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uula

      Alpo Rusi & bros vois myydä jotain ...

    • Kruuse

      keskusmuistikampa tässä koneessa, mutten voi sitä myydä... ei pääse sättäilemää ilman itäsaksaa.

    • Anonyymi

      Löytyy korkkaamaton pullo DDR markkinoille valmistettu Vietnamilainen viinapullo.
      Wodka EVP 14.00
      HSL. Nr 1814110
      "Auf Reisbasis
      Vinalimex Ho Chi Minh City

      • Anonyymi

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi kirjoitti:

        Kietase se liemi huiviisi, jos on vielä juomakelpoista. Alkuperäinen kyselijä kyseli 18v. sitten DDR tavaraa, eiköhän hänkin ole tullut jo järkiinsä tänä aikana.

        täälläkin keräillään DDR-tavaraa muttei heitellä älyttömyyksiä tai päivystetä Suomi24:n päivämääriä. Väitän ettei itäsaksalainen kama ole lisääntynyt tällä välin. Suomi-juntti ei vaan tajua nenäänsä pidemmälle. Sen on kyllä näköistäkin koko maassa enkä muuta odottanutkaan mutten myöskään pyytänyt sen kaikkinaisen urpouden oksentamista päin näköä.


    • Anonyymi

      Ajattelin lukiessa että keräät auroja.
      DDR lyhenne, maanis ei ole onnellinen aloittaa.

    • Anonyymi00007

      WFR - merkkisissä työkaluissa olen huomannut jännän historiallisen detaljin. Olenko oikeilla jäljillä? Sosialistisiin maihin Suomi mukaan lukien myytiin kiintoavaimia vientiin, avoimesti valumerkinnällä WFR DDR ja kolmion sisällä ykkönen (derkku laatumerkintä). Sitten löysin Amerikan ebaysta samoja työkaluja, myös tuumaisia valumerkinnällä Made In Germany. Täsmentämättä kumpi Saksa..... Ja sama ykkönen kolmion sisällä. Kyllä länkkärit sen West Germanyn yleensä mainitsi. Olisko niin ettei Suomeen lähtevässä kamassa "ollut mitään syytä" piilottaa alkuperää, kun taas jenkeissä jonkun kylmän sodan aikaan derkkukama olis voinu olla vähän sensitiivistä?

      • Anonyymi00009

        Germany on ollut ihan oikea merkintä molemmilla "Germanyillä", ei siis mitään piilottelua, länsi-sellaiset ymmärrettävästi halusivat tuoda tuon West Germanyn esille


    • Anonyymi00008

      Samaten Artas-taskulamppuja valmistettu vaikka missä värikombinaatioissa ja logossa eroja, osassa lukee ddr ja osassa ei. Sitten on samaa lamppua Narva-merkillä. Siis se malli jota Airam tekee nyt uustuotettuna ja ledillä. Ja nyt viimeksi sama ilmiö tuli vastaan malleissa joihin menee 2R10-paristo (3 V) mitä ei vissiin edes valmisteta enää? Lituskaa kyllä saa yhä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      86
      892
    2. 53
      829
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      67
      664
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      58
      598
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      542
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      32
      529
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      468
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      39
      453
    Aihe