Albenaan näyttää lentävän puolen tunnin välein 2 konetta, joista aiempi lento lennetään Boeing 757:llä ja myöhempi A320:llä. Kummassa konetyypissä on parempi matkustusmukavuus istuintilavuudeltaan jne? Boeingillä lentäneenä koen kyseisen konetyypin ahtaaksi (757-malli) vaikken iso ihminen olekaan, mutta poikkeaako A320 tuosta?
Muita kommentteja/vertailua koneiden välillä?!
Muita kommentteja/vertailua koneiden välillä?!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei se koneen mallista ole kiinni. Olis hyvä tietää kenen purkista olisi kysymys? Koneiden valmistajat laitteleepi penkkejä koneisiin sitten ihan sen verran kuin niitä on siihen tilattu.
Paha sanoa kun ei tiedä kenen ja monikopaikkainen kone.
Kumpikin kone on 20 paikkaisena todella tilava
ja sadoilla matkustajilla ahdas.
Finnairin koneet.Ja asiallisestikin saa vastata :)
Noin lyhyellä lennolla sillä ei ole mitään väliä
mutta Airbus on pikkasen mukavampi ja väljempi
kone Finnairilla.
Matka on kuitenkin niin olemattoman lyhyt
että ihan sama kummallako lentää.
A320 sillä 757 on vanha malli ja kohta poistuu kokonaan liikenteestä.
Aika hauskaa... millä perustelet VANHA MALLI ym. Finnairin uusimmat 757 ovat tulleet 2002 suoraan tehtaalta. Tiesitkö, että ne EIVÄT ole juuri A320 vanhempia. Jos taasen tarkoitit muiden lomalentoyhtiöiden koneita Suomessa niin olet toki oikeassa!
oikeasti Finnair 2 tunnin välein ko paikkaan? Miksi? Eikö mukamas yhteen koneeseen mahdu että oikein 2 lentoa peräkkäin, älä viitsi puhua pötyä.
Asian voit tarkistaa Tjäreborgin sivuilta esim.lähtöpäivä 19.6.:
http://www.tjareborg.fi/book/transport.aspx
Ilmeisesti niin suosittu kohde ja eri paikkoihin mennään samalla koneella Varnan kautta.Lähdöt siis puolen tunnin välein, joista aiempi lähtö Finnairin B757 ja myöhempi A320.
Siksi sitä sanotaankin marsuhäkiksi (siis Finnairin lentämää). Airbus on OK.
Ei muualla kuin fsnordikin simupippelien keskuudessa. Tästä vain huomataan että joillekin pippelisimuilu on koko elämä.
...Thaimaahan tai edes Kanarialle, mutta kun on noin lyhyestä lennosta kyse niin ei ole konetyypillä väliä.
B757 on tyypillisesti Charter-liikenteessä ja jalkatilaa on vähänlaisesti.
A320 lentää yleensä reittilentoja ja jalkatilaa on hieman enemmän.
Näin olen itse asian käsittänyt.
Koska makalla on mukana 2 pienempää lasta ja jonkinlaista matkustusmukavuutta kuitenkin haluaa itselle ja lapsillekin.Helpompi toimia lasten kanssa koneessa kun mahtuu kääntymään jopa istuimessaan kaatamatta kaikkia tavaroita tms...3 tuntia lasten kanssa voi olla pitkäkin aika ;)
lapsiperheet lentävät B757:lla Kanarialle tai Thaimaahan asti, joten ei tuo 3 h koneessa varmaan suuri ongelma voi olla. Jäättekö kotiin jos kone on 757..?
Jos mahdollisuus on valita kahdesta niin saa kai silloin sen paremman valita, jos siihen mahdollisuus?!Ollaan matkustettu lasten kanssa B757:llä ja ei jätetä sen takia matkaa väliin.Siitä nyt ei silti pääse mihinkään, että kyseisen konetyypin koneet Finnairilla ovat melko ahtaita.A320:sta meillä ei taas ole kokemusta, joten sillä kyselen.
En kyllä ymmärrä minkä tyydytyksen te saatte noista nenäkkäistä vastauksistanne, jotka niitä annatte.