Taas "vihreä" täällä häiriköi=)
Mitäs sinne Miamiin matkaajalla pitää olla mukana passin ja hammashaarjan lisäksi?
Onko passi ok jos voimassa 11/08, ollaan matkalla huhti-toukokuun vaihteessa?
Onko viisumi oltava, luin toiselta palstalta jotain viisumivapaudesta? Meidän passit myönnetty 98 ja 02...
Matja alkaa olla jo "lähellä" kun lennot jo varattu...jänskättää=)
Kiitos taas...
Niin noilla muilla papereilla tarkoitin että pitikö lentokenttiä varten olla jotain lomakkeita täytettynä, miksi maahan menossa, milloin pois..??
Viisumi yms viralliset paperit passin lisäksi?
7
1478
Vastaukset
- näin on näreet
ja viisumia ei tarvita alle vrk matkalle.Lomakkeet täytetään matkalla koneessa.
- hyvä neuvo
kysy lähimmältä poliisilta?
- "vihreä"
...luulin vain edelleen että vastailette kun tiedätte??
Sorry häiriö=) - Nitakas
Passin tulee olla koneluettava, mitä suomalaiset passit ovat. Jos olet alle 3kk maassa, et suomen kansalaisena tarvitse viisumia koska Suomi kuuluu viisumivapauden piiriin.
Ainakin Finskillä lentäessä pitää ilmoittaa väh. viikkoa ennen henkilötietosi ja ensimmäisen majapaikan osoite. Se onnistuu tässä osoitteessa: http://www.finnair.fi/ApisPassengerWeb/ Tunnistaudut sivulle varausnumerolla ja sukunimellä. Mikäli olen oikein ymmärtänyt, sama ilmoitus tulee tehdä muidenkin yhtiöiden kanssa, lukuunottamatta muutamaa erikseen mainittua (esim. AA) Ainakaan meiltä ei tietoja ole erikseen pyydetty kun lennetään AA:lla.
Koneessa täytetään pari korttia, mutta niiden täyttämiseen saatte apua lentoemänniltä. Ei vaikeita kyssäreitä :)
Jotkut ovat taivastelleet USA:n maahantulomuodollisuuksia. Ihan liioittelua yleensä. Jos käyttäydyt asiallisesti, virkailijat ovat todella mukavia. Näin ainakin me ollaan koettu. Kertaakaan ei olla edes nähty, että jollakin olisi hankaluuksia. Täytä laput koneessa kunnolla(Kysy emoilta neuvoa jos et osaa) ja käyttäydy asiallisesti niin ei mitään hätää.
Oikein mukavaa matkaa sinulle. Itselläkin alkaa olla kuume päällä, maaliskuu ollaan siellä:)- kyselen vähän
Laitoin heti tietoni majapaikasta ym, mutta nyt vähän pelkään että jokin meni vikaan kun annoin ositteeni. Uskaltaiskohan laitaa uutta , vai antaisko olla vain ? Ei mikään hirmu suuri moka, vaan kadun ja holiday villagen osoite saattoi olla vähän kummallisesti ilmoitettuna.
Olemme myös lähdössä Miamista risteilemään ja ihmetyttää kun ebookersin sivuilla oli tälläinen lause, että: On tärkeää että kaikissa matkustusasiakirjoissa (passi, syntymätodistus) on sama nimi.
Eli HÄ??? tarviiko mun ottaa vielä syntymätodistuskin mukaan ? - JukkSa
kyselen vähän kirjoitti:
Laitoin heti tietoni majapaikasta ym, mutta nyt vähän pelkään että jokin meni vikaan kun annoin ositteeni. Uskaltaiskohan laitaa uutta , vai antaisko olla vain ? Ei mikään hirmu suuri moka, vaan kadun ja holiday villagen osoite saattoi olla vähän kummallisesti ilmoitettuna.
Olemme myös lähdössä Miamista risteilemään ja ihmetyttää kun ebookersin sivuilla oli tälläinen lause, että: On tärkeää että kaikissa matkustusasiakirjoissa (passi, syntymätodistus) on sama nimi.
Eli HÄ??? tarviiko mun ottaa vielä syntymätodistuskin mukaan ?...mutta jos otat syntymätodistuksen mukaan ja esittelet sitä viranomaisille, niin siinä täytyy olla sama nimi kuin passissa. Et siis tarvitse syntymätodistusta mukaan.
- matkailija x
JukkSa kirjoitti:
...mutta jos otat syntymätodistuksen mukaan ja esittelet sitä viranomaisille, niin siinä täytyy olla sama nimi kuin passissa. Et siis tarvitse syntymätodistusta mukaan.
Tämä koskee lähinnä juuri naimisiin menneitä, jotka ovat vaihtaneet nimensä tai muita juuri nimensä vaihtaneita.
Jos häämatkalle lähdetään heti häiden jälkeen, niin ettei ehdi saada uutta passia, liput tulee varata vanhalla nimellä jotta nimet ovat samat passissa ja lipuissa.
Sama koskee muuten myös luottokorttia esim hotellissa käytettäessä , luottokortinkin tulisi olla samalla nimellä kuin passin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1133551Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m692983- 262684
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv752422Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html172242Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta312169En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään61917- 871903
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä261682