Mikä mättää Kuhmon puolella nurmestien talvikunnossapidossa, tie on kuin pottupelto. Vuosi vuodelta tien talvikunnossapito vain huononee. Onko tien urakoitsija vaihtunut, viime talvena tie oli paremmassa kunnossa.
Nurmestien talvikunnossapito
nurmeslainen
213464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kusiaiset ajakaa toista reittiä.
Lopuksi vielä, haistakaa vittu.
johon kalikka kalahtaa.
Ottiko henkeen?
aja kuule auramies ite toista reittiä! Mitähän toista reittiä kuin nurmestietä tieauramies ite ajelisi esim. Rastin suunnalta tullessaan ja Kuhmon keskustaan pyrkiessään?? Lähtisitkö ihan hesan kautta vääntämään..? ei taija auramiehellä olla homma hanskassa, millään tasolla...
käytöstä ei makseta, kuin silloin, kun yitee käskee sitä käyttää.
Aivan oikein, älkää syytelkö yksittäisiä urakoitsijoita, yit on se joka päättää missä järjestyksessä ja miten teitä hoidetaan. Valittakaa suoraan sinne.
Kyllä muutkin tiet ovat kuin pottupeltoa, nurmestien käyttäjät ovat vain erikoisen nopeita valittamaan...Ottakaa huomioon, tälläinen on Suomen talvi!
Yritys Ilman Työkaluja.
Joo, menkää varsin kokeilemaan Vartius-Kajaani tietä! Tänä talvena, kuten monena vuonna aikaisemminkin ko. tie erikoisen huonossa kunnossa.
Mutta ei itku auta, lähdettävä on säällä kuin säällä.
Mikä se on se yit? onko se jonkun ihmisen nimi, tullooko tuo lyhenne sen ihmisen nimestä ,esim. yrjö jotakin? en löytännä puhelinluettelosta. oesin soittanna, kun taas ränttää sattaa jotta tulisi aurraamaan tuota tietä. ja samalla sanosin sille yit:lle että huonossa kunnossa on tiet. että kehottosi nyt tuota auramiestä töihin eikä vain tietokonetta näpläisi ja haistattelisi.
numeroon 0200 2100 niin havaintosi teiden kunnosta menee oikeaan osoitteeseen. Tällä palstalla tuskin on muuta merkitystä kuin liikojen höyryjen päästäminen. Tsemppiä auramiehille!
Yksityinen insinööritoimisto. Rakkaalla lapsella on monta nimeä ja toimialaa. Olisiko jotain logistiikkapuolen heiniä nämä auraukset?
Tuskin saat ketään kiinni siitä puljusta. Elämme globaalin markkinatalouden aikaa.
Todennäköisesti aurauksista päättää joku Espoossa lasitalossa istuva kravattikaulapelle joka katselee kelikameroita netistä 10% työajasta ja loput 90% menee pillu.comissa. Saattaa sillä tosin osa ajasta ja 5000 erkkerin kuukausipalkasta mennä nettipokeriakin pelatessa.
Siellähän yiteen koko Kuhmon henkilökunta pitää majaansa.
YIT sehän on se firma joka ottaa ensin teiden kunnossapitoon varatuista rahoista ensin omat pois. Sitte mitä tähteitä jää, niillä aurataan vähän. Niitä rahoja menee varmaan ulkomaillekkin, kuka ties minne.
Se voipi olla aika iso prosentti, minkä pomot vie. Sitte urakoisija reppanat tekee melkein talkoilla.
yli 15 000€ per auto, satoi tai paistoi.
suu pannaan?
Autoa kohden palkkamenot 4000 € sotuineen? Polttoaine, huolto toinen mokoma. Pankki tai muu luotto 10000 € Eli nyt 17000 € Sitte vakuutus ym. Niin, no jos on perintöjä tai takametsiä. Eikös se vähän näin mene. Alvin palautuksilla korjataan kalustoo. joopa,joo.
Tässä kuussa aurattu 25h hiekoitusta tuntityönä. Laskeppa siitä palkka ja sen luoton voit unohtaa.
tämä uus avuttomien keskustelu???!!!
yrjönkatu lentiirassa.
Ainakin yksi urakoitsija oli sanonut pari viikkoa sitten, ettei kannata aurata tietä, kun "terät kulluu".Tämä on taivahan tosi!
polttoaenetta mennööö
Rautaruukki tekköö uusia teriä. Kun ostat uusia, saat veropoistoja suuriin hankkeisiin. Antaa naftan palaa, siillä verottaja ei tykkää hyvää jos tyhjällä tankilla ajelloo.