kysymys...

haluisin vaa kysästä, että lihottaako tuoreet hedelmät. Esim appelsiinit, omenat, päärynät, banaanit ymsyms? On ehkä vähän tyhmä kysymys, mutta mua vaan vähän vaivaa se:D

Kiitos vastanneille :))
61616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riippuu mitä kalorimäärää syöt päivittäin. Täältä: http://www.fineli.fi/ voit katsoa eri hedelmien koostumukset ja kalorimäärät. :)

Äänestä

Parhaimmasta päästä laihdutusruokii. :)

Äänestä
  • Syön niitä päivittäin ja olen laihtunut entisestään. Olen 177cm/47kg.
    Suosittelen että syöt päivittäin erilaisia hedelmiä ja marjoja, ei banaania tai avokadoa, kaikkia muita ja runsaasti.

    Äänestä

ei ne kyllä kauheesti lihota ku on niistä kuitenkin aika suuri osa vettä. muita hedelmiä voi syödä mut en suosittele banaania, siin on eniten energiaa. esim 100 grammassa banaania on energiaa n. 85 kaloria kun taas samassa määrässä omenaa on n. 40 kaloria. joten kannataa harkita tarkkaan mitä hedelmiä syö...jos haluat tietää enemmän eri ruokien energiapitoisuuden vilkaseppa tuolta: http://www.fineli.fi/
hyödyllinen sivu käytän tota ite, joskin vähän pyöristän niitä lukuja esim jos joku ruoka olisi tuolla 50 kaloria pyöristän sen sataan kaloriin, eipähän ainakaan lihoa ;)

Äänestä
  • siin on viel niin alhanen glykeeminen kuorma, eli sitä ku syö ni se ei nostata verensokeria ja sillon ei erity niin paljon insuliinia. Insuliini helpottaa rasvan varastoitumista.. Eli beware ja lukekaa esim. kuntoplus-lehden kotisivulta ne taulukot. Mä otin ne ylös, GK:t ja kaloritaulukot, ja kannan mukana kauppaan, eipä tee paljon mieli ostaa mitään vitun viinirypäleitä tai ees omenaa. Mehukeittoa ja melonia, niillä mennään.

    Äänestä

  • on paras kirjoitti:

    siin on viel niin alhanen glykeeminen kuorma, eli sitä ku syö ni se ei nostata verensokeria ja sillon ei erity niin paljon insuliinia. Insuliini helpottaa rasvan varastoitumista.. Eli beware ja lukekaa esim. kuntoplus-lehden kotisivulta ne taulukot. Mä otin ne ylös, GK:t ja kaloritaulukot, ja kannan mukana kauppaan, eipä tee paljon mieli ostaa mitään vitun viinirypäleitä tai ees omenaa. Mehukeittoa ja melonia, niillä mennään.

    http://www.kuntoplus.fi/Crosslink.jsp?p=bohp&d=1360&a=6650

    tuolla siis taulukkoja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori ana kirjoitti:

haluisin vaa kysästä, että lihottaako tuoreet hedelmät. Esim appelsiinit, omenat, päärynät, banaanit ymsyms? On ehkä vähän tyhmä kysymys, mutta mua vaan vähän vaivaa se:D

Kiitos vastanneille :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu