missä olisi vika??
xsaran -02 takalasinpyyhkijä ei toimi
Nimetön
71136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Katkaisin - sulake - johdot - pyyhkijän moottori.
Tämmöösenä talvena tulee mieleen seuraavakin mahdollisuus. Jos vaikka on ollut pari astetta pakkasta ja pyyhin onkin jäätynyt lasiin kiinni ja sitten yritetään käyttää sitä. Se saattaa olla moottorin menoa, sama myös sähköikkunoilla/peileillä.
Oviin/takaluukkuun menevät johdot hiertyvät aikaa myöten rikki kun ovia/luukkua avataan, tosin noin nuoressa autossa aika epätodennäköistä.
Jos sulake on ehjä, niin tavallisella pulliaisella tulee asiaa autosähkökorjaamoon.
Ohjekirjan mukaan pyyhkimen
sulaketta ei kerro tarkemmin?
Tarkistin kyllä kaikki jo..
Ja tuli korjattua, uudella(vanhalla) pyyhkijän moottorilla.
Aukaisin moottorin, oli kestomegneetit ihan palasina.
Ilmeisesti vesi mennyt megneetteihin ja pakkanen halkaissut, "vaahtokumi" haperon magneetti metallin. En muuta keksinyt syyksi.
Suoja pois, takaovesta, näkee miten sähkö tulee.
Voi olla taitejohtokin poikki. Sitä siinä helppo käsitellä.
Miten hajosi, menikö yllättäen vai kävi ensin hitaaksi ja sitten ei enää pyyhkinyt? Omassa Xsarassa takalasinpyyhin hidastui ja hidastui viime keväänä, kunnes ei enää jaksanut pyyhkiä. Rasvailin sen ja homma toimi taas. Vikamahdollisuuksia voi olla useita, kuten tuossa jo aikaisemmin mainittiin.
Ostin auton hiljattaen ja eikä tullut
kokeiltua pyyhkijää.
johto poikki haitarikumin sisältä.
Mulla oli aikoinaan Xsara ja siitä otettiin jo heti uutena takalasinpyyhin pois toiminnasta ja tiedän, että samoin tehtiin myös monen muun auton kanssa. Homma onnistui helposti huollossa tietokoneella/testerillä. Citikassa on melkein kaikissa malleissa takalasinpyyhkimessä automaattitoiminto, että pyyhin menee päälle, jos on tuulilasinpyyhkimet päällä ja laittaa pakin päälle. Ei ole talvella kovinkaan hyvä toiminto, jos tuulilasi on sula, mutta takalasipyyhin umpijäässä tai sitten takalasi on paskanen ja sulan päällä vielä sentin hiekkakerros.
Eli voi olla, että takalasinpyyhin on otettu tarkoituksella pois toiminnasta.