"vehnän värinen" kultaiset noutajat

uusi kaveri

Hei!Jouduin tässä luopumaan pitkäaikaisesta koira ystävästäni 14v muutama kk sitten ja kaipaus ja suru ovat vielä kovat mutta lenkkeilyyn tottuneena ja lenkkikaverin kaipauksen vuoksi olen alkanut harkitsemaan uuden kamun hankkimista.Mutta epätoivokseni olen huomannut että kaikki kultaisen noutajan tarjolla olevat pennut ovat vaaleita melkeinpä valkoisia.Niimpä kysyisinkin onko suomessa enää niin sanotun alkuperäisen kultaisen noutajan kasvattajia eli "vehnän värisen" kultaisen noutajan jalostajia lainkaan ja onko väri katoamassa sillä ulkomaisten kasvattajien kenneleissä niitä näkyy vielä olevan!

7

1585

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppulainen

      kerma alkaa olla yleisempi, mutta joskus niitä kultaisia vielä ilmaantuu ja toisilla kasvattajilla taitaa olla nimenomaan kultaa. kannattaa selailla kasvattajien sivuja ja sieltähän vanhemmista pystyy päättelemään jotenkuten minkävärisiä pennuista tulee.

      • myös kultsu

        Oma kultainen noutajamme on myös väriltään lähes valkoinen, mutta rekisterissä lukee värinä silti kulta. Eli älä anna paperilla olevien faktojen hämätä!


    • kultsunomistaja

      Kultaiset eivät ole sen harvinaisempia kuin aivan valkoisetkaan, yleisemmin koirat ovat 'keskikultaisia'. Tummimmat menevät helpoiten kaupaksi. Koiran väri tummenee iän myötä, pennun väri ei ole sama aikuisena. Lähes joka kennelissä joskus syntyy myös kultaisen värisiä pentuja.

    • jee

      Käyttölinjaiset kultaiset ovat yleensä paljon tummempia ja "kultaisen" tai "vehnän" värisiä värisiä, mutta kukaan ei myy sulle koiraa, jos alotat sen puhelun "haluun kullan värisen koiran".

      • -------------

        Itse etsin myös vanhukseni(13v) seuraajaksi kultaisen kultaisen pentua :D Niitä vaan tosiaan tuntuu olevan aika harvassa.


      • eppulainen
        ------------- kirjoitti:

        Itse etsin myös vanhukseni(13v) seuraajaksi kultaisen kultaisen pentua :D Niitä vaan tosiaan tuntuu olevan aika harvassa.

        on parhaillaan yksi kullanvärinen pentu joka etsii kotia heti.

        katsopas golden ringin pentuvälityksestä.


    • tummiakin kultsuja

      Hei.

      Itelläni on "vehnäsestä" hiukan tummempi narttu.
      Se on myös terveeksi kuvattu, ja silmäpeilattu.
      Olen löytänyt nartulleni myös uroksen, joka sekin tummaa kultaa, sekä terve niin kuin narttunikin.
      Astutus tapahtuu tämän kevään aikana, ja olen jo niin innoissani, etten tiedä kuinka päin olla,
      sillä aion jättää pennun myös itsellenikin.
      Meillä ei kennelnimeä ole, eikä sitä suunnitellakkaan ainakaan vielä.
      Ikävää että jouduit luopumaan rakkaasta koirastasi, toivon kuitenkin että löydät etsimäsi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      857
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      478
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe