Etuvetoisia Ladoja (Samara, 110) arvostellaan täällä ja takavetoiset katsotaan paremmiksi.
Miksi? Mitä pahaa oikein on tässä etuvetoisuudessa?
Miksi? Mitä pahaa oikein on tässä etuvetoisuudessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
minä en viitsi eritellä auto merkkejä /malleja mutta etuvetoisesta sanon sen (sillä kokemuksella mitä itdelläni on ) että niissä on homattavasti enemmän korjattavaa kuten esim. vetonivelet suojakumit,pyörän laakerit eteen /taakse, takapyörien tukivarret tahtoo olla vähän heikonlaiset ja vähän muuta mitä on kamala itse korjata kun on itsepäinen eikä viitsi viedä korjaamolle
Taitaa ollakin noita ongelmia etuvetoisissa. Minä tuskailen vetonivelen irroituksen kanssa kun se ei lähde irti normaalisti vasaralla naputtamalla ("autokatosolosuhteissa").
Ei etu- tai taka vetoisuus ratkaise, vaan se, että 110-mallissa on älyttömästi vikoja verrattuna vanhoihin ladoihin. Vetoisuudella ei asian kanssa luonnollisestikaan ole mitään tekemistä. Laatu vain on huonontunut paljon. Kokemusta minulla on asiasta paljon, kun olen kumpienkin ladojen kanssa paljon pelaillut ja omistanut ladoja useita vuosia.
Perä ja kardaani aiheuttavat n. 10-20% tehohäviön etuvetoiseen verrattuna. Etuvetoisessa on paremmat ajo-ominaisuuden suhteellisen pienitehoisessa autossa (ei kilpa-autot.
Etuvetoinen on myös halvempi valmistaa, ei kuitenkaan halvempi käyttöarvoltaan.