Itä-Eurooppa ryhmä poistettiin, mutta kai tämä on lähinnä oikea paikka kysymykselleni.
Paikallinen matkatoimisto täällä Saksassa tarjoaa kolmen päivän Prahan matkaa hintaan 99 € (bussimatka, puolihoito). Kiinnostaisi pikkasen lähteä kun on kesälomakin, mutta kuinkahan turvallinen paikka tuo lienee? Ja ennenkaikkea, pitääkö olla paikallista valuuttaa vai kelpaavatko eurot. Ja mitä se valuutta on, edelleenkö rupla? Saakohan sitä täkäläisistä pankeista? Paljonkohan rahaa tarvii kolmen päivän reissulla, hintataso lienee edelleen alhainen.
Tarkoitus ei ole örveltää kännissä, ei käydä huorissa, mutta ei myöskään museoissa, eli lähinnä kuljeskella kaupungilla, syödä hyvin, maistella paikallista olutta ja kierrellä ostoksilla.
Mikä rahayksikkö Tsekissä?
8
4104
Vastaukset
- suomipoika
ORAVANNAHKA
Vai rupla koska siellä rupla on ollut? jos tuon enempää et tiedä niin unohda koko reissu!- Praha
Tsekissä rahana KORUNA.edullista on edelleen.varsinkin paikalliset tsekkiläiset ravintolat...
suosittelen rahan vaihtoa.
1 € on noin 30 korunaa.
HYVÄÄ MATKAA!
et kadu "kaikki jotka käynneet ovat kehuneet jotkut menettäneet sydämemensä jopa" - jorkki
Praha kirjoitti:
Tsekissä rahana KORUNA.edullista on edelleen.varsinkin paikalliset tsekkiläiset ravintolat...
suosittelen rahan vaihtoa.
1 € on noin 30 korunaa.
HYVÄÄ MATKAA!
et kadu "kaikki jotka käynneet ovat kehuneet jotkut menettäneet sydämemensä jopa"Hei
Mene ihmeessä. Et kadu. Euroilla pärjäät, koska siellä on runsaasti rahanvaihtopaikkoja. Helppo nakki eikä tartte vaihtaa muuta kuin sen minkä tarvitsee.
- Eurooppalainen
Venäjällä ja Tšekillä ei ole (enää) paljoakaan yhteistä. Tšekinmaata koskevat jutu kuuluvat mielestäni ryhmään "Eurooppa".
- Armas
No ei tietenkään suoranaisesti. Ryhmän nimi vaan oli aikaisemmin "Venäjä ja Itä-Eurooppa", sinne tsekki-kysymykset sopivat. Kaupunkilomat-ryhmääkään ei enää ole, ja pelkkä Eurooppa tuo kyllä minun mieleeni nimenomaan läntisen (poislukien itä-blokki) Euroopan.
Kiitos muuten vastaajille. Matka harkinnassa (kunhan en harkitsisi liian pitkään), euroihin tottuneena ei enää viitsisi säheltää valuutanvaihtojen kanssa.
- nbvchjhgvvvv
Bitcoin
- a-antti
Itselle tuo Tsekki ja Unkari on näyttäytyneet jonkinverran itäblokkilaisilta rahanvaihto- ja turistibisneksen osalta. Tietämätön ja varomaton olen ollut erilaisista kikkailuista, on tullut muutaman kerran petkutetuksi kun ei ole tarkkana. Puola on sama juttu. No, nämä on kunkin maan pääkaupungin kokemuksia, syrjemmällä saattaa olla siistimpää. Sen se vaan tekee, että ei tule matkalippujen hintoja noihin maihin juuri katseltua.
- tiatoo
Tsekin itäisin piste on lännenpänä kuin Suomen läntisin. Joillakin on vieläkin päässä se "Itä-Eurooppa". Ennen toista maailmansotaa Tsekki oli Euroopan pikku Amerikka. Euroopan teillistuneimpia valtioita. Suomi oli silloin syrjäinen kehittymätön maatalousmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1414643SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763855Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712529SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2271972Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1191820Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471166Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49815- 62766
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725