Vatikaani julistaa potterit pannaan

Manzikert

2

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskinpa

      raamattua (jos sitä tarkotat palvotulla kirjalla) ihan voi tavallisiin kirjoihin verrata. Itsekin olen uskossa ja luen kyseistä "kirjaa".
      Totta kyllä et olen suuri potter fani, lukenut kaikki ne niin englanniksi kuin suomeksikin (paitsi tietty uusin joka ei ole ilmestynyt vielä, daa) ja omistan jokaisen :)
      Maailmahan on väärällään fantasiaa, niin kirjoina kuin leffoinakin, sisältäen velhoja ja lohikäärmeitä ym. En ymmärrä mitä syntistä niissä on jos niitä nyt ei ihan tosissaan lue ja ala jtn noituuta harjottaan, se sitten on eri asia, mutta jos niitä lukee ihan oman mielikuvituksensa ruokkimiseksi ja näin, en näe mitään pahaa siinä. Satujahan ne on vähän aikuisempaan malliin. Ihan näin vain sanoakseni ettei kaikki varmaankaan noin ajattele. :)

    • vatikaani

      Seuraavana paivana julkaistiin Daily Telegraphissa oikaisu, etta artikkeli ei ollut vatikaanin virallinen kanta, vain vatikaanissa ilmestyneessa lehdessa ollut yksityishenkilon kannanotto. Samassa lehdessa kuulemma julaistiin myos potter-myonteinen artikkeli. Paavali Johannes II myos oli potter-myonteinen, ja piti kirjoissa olevasta hyvan ja pahan taistelusta moraalin opettajana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3762
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1713
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1176
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe