Pelkästä vehnästä

tulee oireita

Hei!

Voiko keliakia aiheuttaa oireita vain vehnästä?

Itselläni tilanne sellainen, että jos pysyttäydyn ruisleivässä, ei tule oireita. Jos haksahdan oikein kunnon vehnäseen (sektorilla pullapitko - ranskanleipä), alkaa oireet todella nopeasti ja rajusti. Alavatsa todella kipeä, turpoaa, ilmaa jne. Keliakialiiton yms. sivuilta löytyvät oireluettelot tuntuvat pelottavan tutuilta. Muista leivistä (sekaleivät yms) tulee oireilua, muttei yhtä pahaa. Tai siis mitä vaalempaa, sen pahemmat oireet.

Tätä vaivaa on ollut nyt muutamia kuukausia, siitä lähtien kun rupesin enemmän syömään leipää ja puuroa. (Jouduin muista terveydellisistä syistä keventämään ruokavaliota reippaasti - käytännössä kaikki vähänkin rasvainen melkein kaikki liha pois. Esimerkiksi ihan tavallista työpaikkaruokalan lihakastiketta en ole voinut pitkään aikaan syödä. Otin leivän ja puurot tilalle, joita en aiemmin niin paljoa ollut syönyt.)

Olen menossa aiheen vuoksi parin viikon päästä lääkäriin (jonotellaan, jonotellaan). Edellisellä kerralla lääkärissä todettiin paha anemia, jota nyt seurataan. Anemiakin tullut tässä viime kuukausien myötä, sillä aiemmin olen aina päässyt ongelmitta verenluovutukseen. Lääkärin mukaan anemia oli sen verran raju, ettei sen pitäisi pelkällä lihattomalla ruokavaliolla selittyä.

Nyt hirvittää tämä odottelu - ja kipuilu. Yritän syödä viljaa samaan tahtiin kuin aiemminkin, mutta esimerkiksi juuri nyt on todella huono olo, sattuu niin pirusti. (Annoin itselleni lauantain kunniaksi luvan suureen herkkuuni pullapitkoon, jota söin aika suuren siivun... Mutta en nyt sentään pitkokaupalla!)

Lääkäriä odotellessa tässä ehtii pieni pää kutoa kaikenlaisia teorioita syistä ja sairauksista, joista tuo keliakia tuntuu täsmäävän parhaiten oireisiin. (Totta kai pieni pääni valitsi sen sairauden, joka merkitsisi aivan valtavia muutoksia ruokailutottumuksiin.) Olisi todella ihana kuulla, ettei viljalajeilla ole eroa!

2

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä

      ajatellen gluteenin määrä viljakiloa kohti lienee erilainen ,eri lajeilla???

    • keliaakikko vm 71

      Entä jos sinulla on vehnäallergia eikä keliakia? Yleensä venhnäallergikko tietääkseni saa oireita myös ohrasta ja rukiista, mutta eiköhän se ole mahdollista että on vain vehnälle allerginen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe