Minulla ollut finnejä jo ala-asteen viimeiseltä luokalta ja nyt olen lukion toisella, alkaa pikkuhiljaa kyrsimään. Finnejä on naamassa, selässä, vähemmän olkapäillä sekä rintakehässä. Käyn päivittäin suihkussa, kasvoihin olen käyttänyt jotain mömmöjä, mutta ei tunnu auttavan. Joten nyt kaipailisin parempia keinoja päästä eroon finneistä. Kiitos etukäteen
Finnit veks
finninaama
5917
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
käväseppäs kosmetologilla. :) se antaa siellä aknehoitoja ja oikeenlaiset tuotteet. itse aloitin kosmetologilla käymisen joskus vajaa vuosi sitten ja nyt näytän siltä ettei aknea koskaan olisi edes ollutkaan. arvetkin ovat vaalentuneet niin ettei niitä edes huomaa kun sipaisee ihan vähän puuteria naamaan. aika kalliita ne tuotteet on mutta ne kestää varmaan vuoden käytössä (esim. 500ml kasvovesi jota laitetaan KAKSI TIPPAA/aamuin illoin, maksaa ~40€).
Menet vaan apteekkiin ja ostat jotain bentsyyliperoxidi tai salisyylihappo-tuotteita. Brevoxyl tai Basironit toimivat oikein hyvin. Widmerin wicnelact toimii myös, mutta bentsyyliperoxidiin perustuvat tuotteet ovat parempia, joten suosittelen brevoxylia.
Käytä tuotteita oikein 4-6vk. Jos huomaat paranemista, jotka hoitoa 3kk. Jos et huomaa paranemista, varaa aika ihotautilääkärille. Tärkeää kuitenkin on, että käytä näitä tuotteita oikein! Eli seuraa niissä annettuja ohjeita ja noudata niitä säännöllisesti.
ihotautilääkärille mars!
mulle ei auttanu apteekin reseptimättömät aineet, nyt e-pillerien, kahden eri voiteen ja antibiottien avulla hiukan parempi iho.
tuntuu... Mulla oli finnejä 11-vuotiaasta alkaen, kaikkea kokeiltiin kunnes n. 14-15-vuotiaana aloitin roaccuttan-kuurin. Siis ihan syödään lääkkeitä, niin johan auttoi ja iho pysyi hyvänä vuosia! roaccuttan kuurin ikävä puoli oli ihon kuivuminen mutta se oli pientä siihen verrattuna että pääsin finneistä eroon. Joten varaa vaan aika ihotautilääkäiltä pikapuoliin, ei kannata kärsiä enää yhtään. Tsemppiä, saat kyllä hyvän ihon usko pois!
sanoit että akne on pysynyt vuosia poissa, eihän se ole palannut enää? Ja ootko mies- vai naispuolinen?