Soutaen ja meloen kajakilla

aniarana

Olen jo vuoskymmeniä sitten sijoittanut kahteenkin inkkarikanoottiin ulkolaitahankaimiset airot. Kanooteissa istutaan vastakkain, toinen soutaa ja toinen meloo ja homma on pelannut hyvin. Olenkin ihmetellyt, kun ei sellaisia ole muualla näkynyt. Melottaessa ja soudettaessa rasittuvat eri lihakset ja pitkillä matkoilla paikkojen vaihtaminen helpottaa matkantekoa.

Nyt olen suunnitellut ja aion rakentaa 2-paikkaisen kajakin: http://farm3.static.flickr.com/2203/2203531274_4170a07f0c_o.png , jossa näin on, ja jonka voi rakentaa ja kuljettaa kahtena kappaleena. 2-paikkainen kajakkihan on aika pitkä ja sellaisen säilyttäminen ja auton katolla kuljettaminen on vähän hankalaa ja rakentaminenkin on helpompaa, kun voi rakentaa 2 melkein identtistä puolikasta.

Materiaali on 3 mm:n ohutviiluvaneria. Osat kytketään yhteen lattateräslaipoin ja pultein. Kuvasta jäi pois nostoperäsin.

2

908

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meloja-2

      Mulla on myös 7 vuotta ollut airot (inkkari)kanootissa. Käytän niitä isojen selkien ylitykseen, kaveri meloo perässä ja vauhti on aika hyvä, ainakin nopeampi kuin pelkästään kahden meloessa.

    • aniarana

      Kaksikkokajakin rakentaminen on edennyt: http://www.flickr.com/photos/15504224@N07/

      Kohta on edessä pintakäsittelyt. Olen ajatellut lakata kajakin 3-5 kertaa Unica Super polyuretaanilakalla. Jos jollakulla on parempia vaihtoehtoja tiedossa, otan mielelläni vastaan vinkkejä. Onkohan olemassa väritöntä epoksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      212
      2101
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1257
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1137
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      707
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      36
      695
    Aihe