Bampuut

uikkuniva

Hei,
raivasin syssyllä puutarhaa ja nyt näen livenä naapurimummun pöksyjen kuivumisen. Tartten suht`koht nopeakasvuisen näköesteen. Ajattelin itse bambuja. Viihtyneekö kymenlaakson korkeudella mikään lajike, mistä sais?

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      No mikäs niissä mummunpöksyissä oli vikana ;)

      Bambu on arka täällä,ei taida kasvaa niin isoksi,että pöksyt menisivät piiloon. Mutta 'suomen bambuksi' sanotaan isoksi kasvavaa jättitatarta tai japanintatarta.

      Japanintatar on meillä kasvanut kolmimetriseksi kesän aikana ja leviää juurivesoista,joten se pitää huomioida,jos aidaksi meinaa.

      http://siirtolapuutarhat.net/herttoniemi/jattitatar.html

      • ja ovat sitkeitä hävitetttäviä

        Istuta mieluummin maahan upotettuun kaivonrenkaaseen tai rakenna 50-70 cm maan sisään upotettujen estolevyjen sisälle. Runsas lannoitus alkukesästä takaa upean kasvun. Poistaminen onnistuu - jos onnistuu - parhaiten mekaanisesti, useimmat kasvihävitteet ovat tehottomia tatarlajikkeisiin. Bambuja on saatavissa -18 ja -22 hetkellistä pakkasta kestäviä lajeja, joten meillä saattaa olla hankalaa kasvattaa ja paleltuvat kovina talvina juurta myöten oman kokemuksen mukaan.


      • Jannej
        ja ovat sitkeitä hävitetttäviä kirjoitti:

        Istuta mieluummin maahan upotettuun kaivonrenkaaseen tai rakenna 50-70 cm maan sisään upotettujen estolevyjen sisälle. Runsas lannoitus alkukesästä takaa upean kasvun. Poistaminen onnistuu - jos onnistuu - parhaiten mekaanisesti, useimmat kasvihävitteet ovat tehottomia tatarlajikkeisiin. Bambuja on saatavissa -18 ja -22 hetkellistä pakkasta kestäviä lajeja, joten meillä saattaa olla hankalaa kasvattaa ja paleltuvat kovina talvina juurta myöten oman kokemuksen mukaan.

        Bambut menestyvät minun tietojen mukaan 1-3 vyöhykkeillä. Bambut tulisi istuttaa lämpimälle paikalle kohopenkkiin. Juuristo alue suojataan talveksi talvensuojaturpeella ja versot suojataan 2-4 talvena pakkaspeitteellä jotta haihdutus olisi vähäistä. Suojaukset voi jättää pois kun bambu on juurtunut kunnolla kasvualustaansa, mutta juuristoalue tulisi suojata joka talvi vähintään paksulla lehtikerroksella (puiden lehdillä)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe