Talven (?) pimeiksi päiviksi voisi lämmitellä ensi kautta.
Elikkäs onko palstalaisilla kokemuksia kertynyt e-tec 60 hv, elikkäs se kakspyttynen truutta.
Kun mikäli koneen hankin, olisi tarkoitus ajella sillä taas seuraavat 15 vuotta. 2 pyttysenä kakstahtina tuo tuntuu sangen yksinkertaiselta vempeleeltä verrattuna nelareihin joissa on 4 sylinteriä, 8-12 venttiiliä, jakohihnaa, nokkaa jne.
Käyttötunteja tulleepi siinä 50-100h vuodessa, mukaanlukien ehkä 30-50 h uistelua.
vene scantic 580 R eli avovene jossa nykyisellään 60 fetol vm -90, ja kulkee riittävästi.
sana on vappaa...
Elikkäs onko palstalaisilla kokemuksia kertynyt e-tec 60 hv, elikkäs se kakspyttynen truutta.
Kun mikäli koneen hankin, olisi tarkoitus ajella sillä taas seuraavat 15 vuotta. 2 pyttysenä kakstahtina tuo tuntuu sangen yksinkertaiselta vempeleeltä verrattuna nelareihin joissa on 4 sylinteriä, 8-12 venttiiliä, jakohihnaa, nokkaa jne.
Käyttötunteja tulleepi siinä 50-100h vuodessa, mukaanlukien ehkä 30-50 h uistelua.
vene scantic 580 R eli avovene jossa nykyisellään 60 fetol vm -90, ja kulkee riittävästi.
sana on vappaa...
Vastaukset 21
Vanhimmat
alkaakin ramaista näin syönnin päälle.
Pääset helpoimalla,itse kun ostin uuden 80hv niin muita merkkejä en edes miettinyt,olishan muutkin rimpulat mennyt varmaan pari vuotta.Ostat vahvaksi&luotettavaksi todetun hondan ja ajelet huolettomia ajoja.E-tecin tekeleet on vielä niin uusia,ja kun tietää ketä ne valmistaa niin ongelmia on tulossa.
OMC:hän ei niitä E-Teccejä valmista eli sen puolesta voi olla turvallisin mielin.
eli 80hv Hondaa ei ole olemassa on vain 75/90hv jotka ovat aika isoja murikoita ( 160 kg) ja se pienempi 60 hv mallikin puuttuu...ainakin toistaiseksi. Vanhempi 50hv Honda on vielä kaasaripeli.
Ja toisekseen paljon uudempia nuo 75/90hv ruisku Hondat on kuin E-TECit. Vasta viime kesänähän niitä oli varsinaisesti käytössä ja pientä suomibenstatrabeliahan niissä kuulemma oli...lienee jo korjaantunut, kai? :)
Enstex omc on konkassa toisekseen e-tecit valmistaa bombardier ja e-tecin tekniikka ei ole uusi vaan on kolmannen sukupolven versio samasta tekniikasta eka oli evarin ficht omc: llä meni jo silloin huonosti ja näissä ficteissä oli kompuravikoja paljon evari joutu vaihtaa niitä isot määrät takuuseen se oli paha homma huonosti menevälle firmalle.
Siteen tuli versio ficht ram se oli jo hyvin toimiva kone mutta evarin maine oli jo mennyt ja konkurssi tuli evarin maine nyt muutenkin oli huono
brb osti konkurssipesän ja aloitti evarin valmistuksen uudestaa tämä nykyinen e-tec on kehitysversio ficht-ramista joten kyllä e-tecin tekniikka on jo koeteltu ja kaikissa testeissä hyväksi koettu evarii myydään jenkkilässä ja euroopassa niin hyvin että välillä suomeen asti ei koneita riittäny.
Olen työkseni korjanu mustaa surmaa eli merkkurii ja paljon nelitahtisia en nää niissä mitään hyvää ovat painavia isokokoisia monimutkaisia ja paljon huoltoa vaativia koneita 2tahti ruiskut on nykyaikaa itse ajan 2tkaasarikoneilla niin kaunan kuin niitä on sitten vaihdan 2t ruiskuun.
Mikä kampanja täällä on E-Tecin puolesta menossa. Jopa painosta valehdellaan.
E-Tec 50 DPL painaa 109 kg. Samantehoinen nelitahtinen Yamaha ja Mercury painavat 110 kg.
Se siitä hirveästä painoerosta.
Bomban tekeleitä ovat:evarit,johanssonit,can am,ski-doo,lynx,sea-doo,rotax ja jotain juniakin se tekee,niistäkin oli jotain vääntöä laatuongelmien vuoksi
Eihän junan osilla oo pienintäkään tekemistä keskenään perämoottorin kanssa, ainakin minusta tuntuu ja näyttää siltä.
Ja sitäpaitsi aivan eri ukot tekevät junia ja taas toiset aivan eri tehtaassa perämoottoreita.
Talutapa sinä esiin joku toinen perämoottori merkki, jossa ei kymmenen vuoden revityksen jälkeen näy minkäänlaista kulumista missään.
E-tec sen ihmeen näytti.
Ja on käytössä reippaasti nelitahtisia pienempi päästöinen.
jäitä hattuun veli hyvä. e-tecit ollu markkinoilla noin 4 vuotta, joten tuo väite kymmenestä vuodesta eikä mitään kuluneisuutta taitaa olla suoraan sun päiväunista :) jos siihen kymmeneen vuoteen lasket mukaan ficht ja ficht ram vitsit, niin saatanpa niellä tuon väitteen, vaikka pitkin hampain. ruiskuevarit ennen e-tecejä kannattaa varoa kaikin mahdollisin keinoin, näin se vain on.
-tänään ei ole yhtään niin pitkä aika kesään kun oli eilen-
Lukemaan Kippari-lehden tekemän testin E-tecillä.
Ajoivat sillä yli viisisataa tuntia, jossa yhteydessä sanoivat sen ajomäärän vastaavan keskimäärin kymmenen vuoden käyttömäärää normaalihommissa.
Ja kun purkivat sen koneen, niin tutkija "loihe lausumahan", jottei mäntien päiden hienoa karstakerrosta lukuunottamatta käytön jälkiä näy missään.
Siksi sanoin siitä kymmenestä vuodesta. Tietenkin, jos aika syö ja hapattaa, niin siinä tapauksessa kymmenen vuoden käyttö ei ookkaan kymmenen vuotta, vaan aivan jotain muuta.
Sanopa sinä, hapattaako aika.
Ole aika painava vehje tuo honda? Mielestäni muutenkin hondalla tuli juuri uudet mallit. En epäile silti hyvyyttä vaan hintaa ja painoa.
50-60 sarjan koneet kun ovat selvästi halvempia kuin 80-100 heppaset. Minulle kun riittää vähempikin teho.
Kyllä lyhyessä ajassa ajettu tuntimäärä on eri asia kuin pitkässä ajassa ajettu. Kumiosat yms. kärsii ajasta. Myös ajojen välinen seisokki syövyttää konetta.
Silti mainio saavutus tuo Kipparin saavutus ja uskon että mainio kone on kyseessä.
Ainakin parempi kuin minun "rannanvarjo".
Osta aito jenkki niin ei tarvitse murehtia. Rapakon takana ei uskalleta paskaa tehdä kun oikeusjuttuja heti vastassa, eli oikeuslaitos on pakottanut tekemään laatua. Tästä hyötyy myös kuluttaja Euroopassa, jossa yleisesti ei valmistajaa vastuuseen saada. Ainakin kalastuspiireissä Honda on ollut monella ongelmainen, enpä tiedä muuten onko missään moottorissa paljoa vikoja.
minun käsityksen mukaan nykymoottorit ja voiteluaineet ovat sitä luokkaa ettei koneita Suomen olosuhteissa ajamalla saa kovin helposti loppumaan.
Etkö ole saanut vielä mopohajuista tarpeeksi?Lisäksi 4t-on huomattavasti mielyttävämpi ääneltään normiveneissä,kisaveneet erikseen.
e-tekin öljy ruiskutetaan koneen sisäiseti muutamaan kriittiseen paikkaan laakeriin jne mutta ei e-tec sekoita sitä bensaan perinteisesti niikuin joku jammun autolube tekee elikä yhtää helvetin öljyläikkää et e-tecin perävasta löydä jotain teoreettisiä jäämiä pakokaasussa on ihan niinkuin nelarinkin pakokaasuissa ei se nelarikaan ole pullo öljyä pääsee palotiloihin aina jonkun verran männänrenkaista tms... e-tec syö kyllä purkista 2t öljyä mutta se tosiaan menee koneessa noin..
Ja miten voi olla mahdollista että e-tec päihittää jopa 4tahtiset puhtaudessa ja palkiittiin vähäpäästöisimpänä koneena muutaman kerran
seuraavaksi kun haisee haista eka kainalot jos se ei auta kalsarit
ÄÄni ja vitut nelarit on hiljaisempia juu tyhjäkäynnillä hah hanat kaakkoon niin ääni on yhtävoimakas tai kovempi kuin 2truiskuissa koska nelarissa on imuääniä ja mekaanisesti montakymmentä prossaa enemmän liikkuvia osia ne kaikki tuo ääntä
Ei nykyisenkään koneen pakokaasu mitenkään haittaa. Avoveneessä ei sitä liiemmin tarvitse haistella edes uistellessa. Kokemuksesta tiedän että ht-veneessä voi joskus takatuuli tuupata sitä kabiiniin.
Ajossahan hajua ei huomaa ellei koko ajan peruuta :)
Omakohtaisia kokemuksia ei taida silti monellakaan tuosta etecistä olevan (täällä).
Mikäli entinen koneesi on osottautunut hyväksi ja toimii niin miksi vaihdat sen pois. Tuonikäisestä et saa vaihdossa paljoakaan joten sillä välirahalla saa hirmu saavillisen kokoajan kallistuvaa bensaa. Tai tekee pikkukorjauksiakin.
Ympäristöystävällisyydelläkään asiaa ei voi puolustaa sillä joku kuitenkin ostaa sen entisen koneenkin ja saastuttaa sillä. Se on yks hailee kuka mitäkin konetta ajaa jos koneiden määrä ei vähene.
Toki ymmärrän jos mieli oikein tekee uutta konetta niin silloinhan se on ostettava.
Ostin minäkin uuden auton vaikka entinenkin toimi mainiosti. Uusi on isompi ja saastuttavampi koska on tehokkaampi enkä varmaan koskaan aja sillä niin kovaa kuin kulkisi. Muttakun mieli teki :)
Näinhän se voisi olla viisasta olla vaihtamatta. Vaan on tuolla jo kohta 18 vuotta ikää kumminkin, ja uusi olisi uusi.
Noihin jos remonttia tulee niin ei välttämättä ole ihan halpaa ellei ite pysty tekeen.
Voip olla etten vaihdakaan, kun tuo lamakin taitaa tulla kohta.
Kone on ihan ok.
hieno rullaava käyntiääni,ei savuta,tärisee tosi vähän,kulutus on pientä,ei minkäänlaisia käyntihäiriöitä VIELÄ.
Mutta 60.sen teho on pikkasen alakantissa mielestäni verrattuna 50hv koneeseen.
Veneeni on bella Europa.
Pääsin kokeilemaan samanlaista venettä(uudempi) ja 50hv E-teciä,ero on aika pieni.Potkureissa oli eroa tuuma. Minulla 19 ja 50hv.ssä 17 nousu.
Mutu tuntumalla sanoisin että ei alavääntö alueella ole mitään eroa kun noustaan liukuun. Liukunopeudella 60hv kiihtyy paremmin,mutta ero on aika pieni. Kuorman vaikutusta en päässyt kokeilemaan 50hv.n koneella.
Tuotahan tässä vähän epäilee kun koneet ovat periaatteessa samat.
Miten se 10 ero on tehty - toisaalta käsittääkseni 40 hv:kin on sama kone eri softilla.
Äkkiseltään voisi päätellä että 40 on helposti "tehokas" 40 ja 60 taas "siinä ja siinä" 60hv.
Koneen painojakauma, eli painoa alhaalla, lienee hyvä asia ajo-ominaisuuksia ajatellen.
Nykyinen kone, eli 60 fetol on ikäänkuin "kuristettu" versio 70 hv koneesta joten siinä tavallaan tuo on toisinpäin. Jamahan 60 on ns. "toritietämyksen" perusteella tehokas sellainen suhteellisen isolla lohkolla ja 3 sylinterillä.
Tuskin sitä silti millään tietää muuten kuin vaihtamalla... on vaan turkasen paljon mania mitä siihen menee jos niin tekee.