Niin kihlaus purkautui n. puolivuotta sitten ja miehen kanssa sovimme, että molemmat pitävät omat sormuksensa. Nyt kuitenkin haluaisin päästä "eroon" tästä kapineesta ja olen miettinyt mikä olisi järkevin tapa.
Sormus on valkokultaa ja siinä on suurehko timantti keskellä upotettuna. Uutena sormus maksoi Timanttisilla n. 400-500€
Onko kenelläkään kokemusta ottavatko kultaliikkeet vastaan tälläisia? ja paljonko he hyvittävät? ihan parista kympistä en lähtisi myymään. Jos hinnat ovat surkeat niin pidän sen itselläni.
Kihlaus purkautui --> miten sormuksesta eroon?
14
7458
Vastaukset
- eivät varmaankaan
osta käytettyjä halpoja koruja.
panttilainaamo tai suoramyynti jollekkin yksityiselle ovat ne vaihtoehdot.- just-fine
"käytettyjä halpoja koruja."
Huuuh.. ei toi mun mielestä halvalta kuulosta. Omani taisi maksaa vain jotain 200€. mikä sit on sun mielestä kallis koru?
Ja aloittajalle: ite en tiedä maksaako ne niistä miten. Ainakin kultasia kaulakoruja ne ottaa mielellään :D Kannattaa käydä kyselee! - hmm...
just-fine kirjoitti:
"käytettyjä halpoja koruja."
Huuuh.. ei toi mun mielestä halvalta kuulosta. Omani taisi maksaa vain jotain 200€. mikä sit on sun mielestä kallis koru?
Ja aloittajalle: ite en tiedä maksaako ne niistä miten. Ainakin kultasia kaulakoruja ne ottaa mielellään :D Kannattaa käydä kyselee!ollut, jos se on maksanut 400-500 euroa. hyvässä lykyssä voi noin 100 euroa saada jos myy yksityiselle vaikkapa huuto.netissä
- Kulta seppo
hmm... kirjoitti:
ollut, jos se on maksanut 400-500 euroa. hyvässä lykyssä voi noin 100 euroa saada jos myy yksityiselle vaikkapa huuto.netissä
Jossain keskustojen liikkeissä luonnollisesti maksat sormuksesta 1000 e mikä sepältä suoraan maksaisi sen 500 e.
Minä ainakin kultaseppänä mielelläni ostan asiallisilla leimoilla kultaa ja jalokivetkin kelpaavat. Jos nyt kullan grammahinta on valmiiksi seostettuna siinä 16 e 750-kulta niin siitä voi päätellä mikä osa sormuksen hinnasta on kultaa ja minkä välikädet ottavat välistä.
- siitä
sulattaa itselle vaikka kaulakorun...
- varmin tapa
saada rahaa siitä ja pääset eroon...
itse nakkasin kyllä vessanpöntöstä alas...- Nimetön
Timantit ovat arvottomia,eli liikkeet eivät maksa niistä mitään. Maksavat vain kullasta.
Myy se netissä? - Nimetön
Nimetön kirjoitti:
Timantit ovat arvottomia,eli liikkeet eivät maksa niistä mitään. Maksavat vain kullasta.
Myy se netissä?Miksi ei makseta timanteista? Arvottomia?! Miksi ihmeessä ne sitten maksaa maltaita?
- omat käytössä
Kannatan tuota panttikonttorissa käyntiä. Eivät kyllä maksa paljoa, mutta saat potentiaalin hintatiedon. Eivät kyllä arvosta timantteja yleensä. Hinta siis kullan painon mukaan. Kultasepänliikkeet ostaa kanssa romukultaa. Eivät välttämättä valkokultaa. Ehkä joku itse tekevä / korjaava saattaa maksaa eniten.
- Niin, myy.
esim. verkkohuutokaupassa tai myy johonkin antiikkiliikkeeseen, joka myy vanhoja mitaleja ja rahoja sekä vanhoja koruja. Alkuperäistä hintaa et luonnollisestikaan tulisi saamaan, mutta jotain sentään. Tai kysy paljonko tarjoavat ja päätä sitten myytkö vai et.
- kultasepänliikkestä
mitä he maksavat romukullasta. Ota sormus mukaan!
- olisi...
...se, että kysyt missä voisi esim. "sulattaa" kullan ja tehdä siitä mahdollisesti jonkin uuden korun. kyllähän ne kultasepänliikkeissä tietävät eri vaihtoehdoista. mutta olen kuullut että vaikka vanhoista sormuksista saisi teetettyä jotain uutta, esim. kaulakorun riipuksen tms.
mutta jos muistot kummittelevat mielestäsi liikaa, niin sitten kannattaa myydä se kultaliikkeeseen. - Ajan lapsi
400-500 ekulla ostetussa sormuksessa EI voi olla "suurehkoa" timanttia.
Korkeintaan "cubic zirconia" .
Jälleenmyynti arvo vähemmän kuin laadukkaalla Swarovski-kristallilla.
Tais olla parempi että purkautui.- hukkaamaan
Säästä se. Kaiverruksen taitaa saada hiottua pois luullakseni. Anna vaikka vuosien päästä tyttärelle rippilahjaksi :D Minä löysin äidin edellisestä avioliitosta olevan paksun kultasormuksen jostain ja hyvillä mielin otin käyttöön koska oli kaunis.
Vuosien perästä sormuksesta tuskin saat niin ahdistavia viboja enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4412604Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142450Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521485Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841154Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4311074Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056- 155932
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56869
- 79855