Propral kovaan esiintymisjännitykseen

Mitäs kokemuksia, toimiiko propral vaikka jännityksen fyysiset oireet olisivat aika pahat? Itselläni on äänen tärinää ja hengen loppumista kesken(pitää pysähtyä vähän väliä vetämään ilmaa ettei puhe sorru) ja joskus koko kroppakin tärisee kauttaaltaan. Esitelmä olis ylihuomenna ja tarkotuksena kokeilla tätä propralia.
61204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

noin tunti ennen tilaisuutta nappi naamaan ja esitelmä sujuu hyvin. onnea :)

Äänestä

Itselläni on myös tosi kovat fyysiset jännitysoireet, vapisen kauttaaltani, en saa sanaa suusta, kurkku kuivuu, tuntuu kuin olisi pala kurkussa, sydän hakkaa niin kovaa vauhtia ettei mitään rajaa, poskia kuumottaa, jne.

Jännitin kovasti erästä esitelmää koulussani, vaikka se oli parityö ja ryhmä jolle työ piti esittää oli pieni, silti jännitin kuin hullu..

No hain lääkäriltä tosiaan sitten nuo Propralit (10g 1-2 kpl tarvittaessa otettaviksi), ja napsin pari tuollaista n. tunti ennen esiintymistä, jännitin kyllä, mutta kun sinne eteen pääsiin ja huomasin etten vapissut TIPAN TIPPAAKAAN, niin hämmästys oli niin suuri että itseluottamus nousi samantien kattoon ja esitelmä meni hyvin, eli voin kyllä sanoa että omalla kohdallani ainakin todella auttoivat! Ainut huonopuoli vaan tosiaan on se, ettei se tosiaan auta siihen jännittämisen TUNTEESEEN millään tavoin, paitsi juuri noin kuin minulla, että yleisön eteen päästessä sitten jännityskin lieveni kun ei tärissyt ja tutissut..

Itse käytän nykyään myös Anti-Stress -nimistä luontaistuotevalmistetta, muutaman pillerin nappaan sopivissa ajoin ennen esitystä Propralien kanssa, ja hyvin menee, tulee rento fiilis ja ei tärise!

Äänestä
  • Jos otit 10g, on ihme, että kirjoittelet vielä.

    Äänestä

Propral laskee ainakin itselläni verenpainetta, eli en pysty ottamaan kuin korkeintaan 1/4. Kerran otin reilun puolikkaan niin meinas lähteä jalat alta, kun muutenkin itselläni on alhainen verenpaine. Jos on itselläsikin alhainen verenpaine, niin kannattaa aloittaa varovaisesti, ettei ihan pökerry..
Mutta muuten hyvä lääke!

Äänestä
  • Moi!
    Mistä otit 1/4 propralia. 10mg, 40mg, 80mg,?

    Äänestä

  • härkä kirjoitti:

    Moi!
    Mistä otit 1/4 propralia. 10mg, 40mg, 80mg,?

    Vahvuus oli 40 mg propralista..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pläähh kirjoitti:

Mitäs kokemuksia, toimiiko propral vaikka jännityksen fyysiset oireet olisivat aika pahat? Itselläni on äänen tärinää ja hengen loppumista kesken(pitää pysähtyä vähän väliä vetämään ilmaa ettei puhe sorru) ja joskus koko kroppakin tärisee kauttaaltaan. Esitelmä olis ylihuomenna ja tarkotuksena kokeilla tätä propralia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu