teologia 2. tutkintona

kiinnostunut vaan

Hei!
Joensuun yliopiston sivuja selatessani kiinnitin huomiota, että teologiaa kakkostutkintona lukeville annetaan helpotuksia. Itse opiskelen päätoimisesti ihan toisella alalla, lähinnä kai luonnontieteisiin luokiteltavalla, mutta uskonto on aina kiinnostanut ja mietin, että voisin lukea teologiaakin. Pappisvihkimyksestä en tiedä, mutta se linja siis kiinnostaisi.

Avoimessa yo:ssa voi lukea teologiaa, niin varsinaisiin opintoihin jäisi enää 120op maisteriopinnot. Vaaditaan imeisesti n. 60op ennalta opintoja. Mitä tuo meinaa käytännössä? Pitääkö sinne siis pääsykokeilla hakea vai voiko avoimen opintopisteillä hakea suoraan maisteriopintoihin?

Millaisia maisterivaiheen opinnot ovat luonteeltaan, onko niissä paljon käytännän juttuja eli ns. "helpompia" kursseja?

Millaista teologian opiskelu on käytännössä? Itse opiskelen ns. empiirisiä tieteitä, niin varmaan saa opetella uuden lukutekniikan, mutta koetteko humanististen aineiden opiskelun vaikeana?

Itse opiskelen siis toista alaa ja aion sitä jatkaa, mutta teologiaa olen miettinut pitkän tähtäimen suunnitelmaksi ja lähinnä "harrastusmielessä" ja pappisvihkimystä en tiedä, haluaisinko edes. Uskonnolliset kirjat ovat vain aina kiinnostaneet ja mietin, että olisi kiva lukea niin, että siitä jäisi jotain käteenkin.

Kiitoksia kaikista tiedonmuruistakin!!!

0

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        101
        4507
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3343
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2370
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        36
        1388
      5. Minulla on käsitys

        Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
        Ikävä
        34
        1183
      6. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        37
        1116
      7. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        13
        1064
      8. 158
        1007
      9. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        934
      10. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        872
      Aihe