Voiko chihillaa ulkoiluttaa valjaissa kesällä?
Mitä kaikkea ruokaa niille voi antaa?
Miten chinhillaa kannataa kesyttää?
Kumpi olisi parempi vaihtoehto tyttö vai poika chilla?(kesyyntymisen ja ihmisläheisyyden kannalta ajatellen)
Chinhillasta pari kysymystä?
1
517
Vastaukset 1
- sinulle.
Chinchillaa ei missään tapauksessa saa pitää valjaissa eikä viedä ulos (valjaat vahingoittavat turkkia, ja tuskin valjaissa edes pysyisi. Ulkona sinsu karkaa helposti, voi kastua taikka syödä ruohoa tai muuta tuoretta)
Chinchilloille saa ja pitää antaa hyvälaatuista chinchilla pellettiä (bunny, teurlings taikka vitakraft), raikasta vettä sekä hyvälaatuista heinää. Pienen näkkärin palan voi silloin tällöin antaa herkkuna. EI MITÄÄN TUORETTA!!
Päästät juoksemaan pieneen huoneeseen ja istut itse siellä, ei saa ottaa väkisin syliin vaan kärsivällisesti odotat kunnes sinsu itse tulee sinua tutkimaan, palkkioksi siitä voit vaikka antaa sen pienen näkkärin palan.
Ennen kuin hankit chinchillan niin suosittelen lämpimästi hankkimaan lisää tietoa niistä. www.myrskylyhdyn.com/forum ja www.slcry.fi ovat hyviä sivuja, kipin kapin sinne siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791319
- 831204
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83589Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44468Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455